NƏTİCƏLƏR QƏNAƏTBƏXŞDİR
İstehlakçılara göstərilən xidmətin keyfiyyətinin daha da yüksəldilməsi istiqamətində “Şəki Elektrik Şəbəkəsi”nin də xidməti ərazisində təxirəsalınmaz tədbirlər görülür.
Sözügedən müəssisədən “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə, müəssisə üzrə ötən ilin dekabr ayında ümumilikdə 11,1 milyon kilovatsaata yaxın elektrik enerjisi istehlak edilmişdir. 2011-ci ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə hesabat dövründə ümumi ödənişdə mütləq artım 9 faizə yaxın olmuşdur. Daimi əhali istehlakçı qrupunda isə bu göstəricilər müvafiq olaraq 5,7 milyon kilovatsaata yaxın və 4,2 faiz olmuşdur.
Qeyd edək ki, ötən il ərzində isə ümumilikdə 122,8 milyon kilovatsaatdan artıq elektrik enerjisi istehlak edilmiş, ümumi ödəniş isə ötən ilin müvafiq dövründəki göstərici ilə müqayisədə 11 faizdən çox artmışdır. O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupunda isə istehlak 64,7 milyon kilovatsaatdan artıq olmuşdur. Ödəniş isə 2011-ci ilin eyni dövrü ilə müqayisədə mütləq 12 faizə yaxın artmışdır.
İstehlakçıların elektrik enerjisindən istifadə qaydalarını pozması faktı ilə bağlı keçirilmiş reydlərin nəticəsi barədə mənbənin verdiyi məlumatda bildirilir ki, ötən ilin dekabr ayında müəssisənin xidməti ərazisində keçirilmiş reydlər zamanı 16 istehlakçının elektrik enerjisindən istifadə qaydalarını pozması faktı aşkar edilmişdir. Aşkar edilmiş qayda pozuntuları müvafiq qaydada aktlaşdırılmış və hesabat aparılaraq 174,7 min kilovatsaata yaxın itirilmiş elektrik enerjisinin 10,4 min manatdan artıq istehlak dəyəri bərpa edilmişdir.
Onu da qeyd edək ki, ötən il ərzində isə 560-dan artıq qayda pozuntusu aşkar edilərək akt tərtib olunmuş, 2 milyon 247,9 min kilovatsaatdan artıq itirilmiş elektrik enerjisinin 134,9 min manata yaxın istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Həyata keçirilən müvafiq tədbirlər nəticəsində həmin bu məbləğin və eyni zamanda əvvəlki illərdən qalan debitor borcun da bir hissəsinin ödənişi təmin edilmişdir.
Mənbə bu uğurları müəssisənin balans mənsubiyyətinə aid EVX və TM-lərdə aparılmış yenidənqurma və təmir-tikinti işləri ilə əlaqələndirərək bildirdi ki, tədbirlər planında nəzərdə tutulmuş işlər ötən ilin son üç ayında da uğurla aparılmış və hazırda da davam etdiriir. Belə ki, 10 kV-lik “Dəyirman”, “Suçma”, “Aydınbulaq” və digər bir neçə 6 və 10 kV-lik xətlərin sözügedən dövrdə ümumilikdə 7,3 km-ə yaxın hissəsində təmir işləri aparılmışdır. 0,4 kV-lik xətlərin isə 9,5 km-ə yaxını təmir olunmuşdur. Bütün bunlarla yanaşı həmin bu dövrdə 40 TM-də də müxtəlif təyinatlı təmir işləri həyata keçirilmişdir.

RESULTS ARE SATISFACTORY
Urgent measures are carried out at Sheki Electric Network” in the line of increasing of service quality of the consumers.
According to the information given by mentioned enterprise to the Press – release of “Azerenergy” JSC, about 11,1 million kWh electric energy was used under the enterprise in December of last year. Absolute increase was about 9 % at total payment in comparison with last relevant period of 2011. These indicators were about 5,7 million kWh and 4,2 % at private consumer group.
Lets` noted that, totally more than 122,8 million kWh electric energy was used, total payment was more than 11 % in comparison with relevant period of last year. By the way, consumption was 64,7 million kWh at private consumer group. Payment was about 12 % in comparison with last relevant period of 2011.
Under the information given about violations of rule of electric power of the consumers, facts of infringements of 16 consumers  were discovered during carried out spot – checks in December of the current year . Discovered   infringements were relevantly acted and more than 104 00 manat use value of about 1744 00 kWh loosed electric power was restored.
Lets` noted that, more than 560 infringements were discovered during last year and about 1349 00 kWh loosed electric power was restored. Some part of this payment and the debtor debts of last months were also paid as a result of carried out relevant measures.
Under the information given by the source about carried out reconstruction and repair – restoration measures,  intended measures were successfully implemented and at present is continued. So that, about 7,3 km distance of the lines by 6 and 10 kV and “Deyirman”, “Suchma”, “Aydinbulag” TL  were repaired. About 9,5 km of the lines by 0,4 kV was repaired. Beside it, different setting repair work were implemented at 40 TP.