Paytaxtın müəyyən hissəsinin elektrik və istilik enerjisi tələbatının təmin olunmasında müstəsna rol oynayan “Bakı İstilik Elektrik Mərkəzi”ndə işlərin lazımi səviyyədə təşkil edilməsi səbəbindən dayanıqlıq təmin olunub. Hazırda burada sutka ərzində təxminən 2 milyon kilovat-saata yaxın elektrik enerjisi istehsal edilir. Əlavə tələbat yaranacağı halda, bu həcmin daha da artırılması imkanları mövcuddur. Stansiya dispetçer qrafikinə uyğun iş rejimində fəaliyyətini davam etdirir.
Sözügedən müəssisədən “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumatda belə qeyd edilir və o da bildirilir ki, ötən ilin dekabr ayında 43,8 milyon kilovatsaata yaxın elektrik enerjisi istehsal edilmişdir. Qeyd edək ki, 2012-ci il ərzində isə burada elektrik enerjisinin istehsalı 547,2 milyon kilovatsaata yaxın olmuşdur.
Onu da qeyd edək ki, avadanlıqların iş səmərəliliyinin artırılması, enerjinin ötürülməsi və paylaşdırılması sistemlərinin dayanıqlı, sabit işləməsi və istismar səviyyəsinin yüksəldilməsi istiqamətində həyata keçirilmiş məqsədyönlü tədbirlər nəticəsində elektrik stansiyasının digər texniki iqtisadi göstəriciləri də qənaətbəxşdir.
Mənbənin bildirdiyinə görə, əldə olunan uğurlar, həmçinin, fasiləsiz və keyfiyyətli enerji istehsalına nail olunması bir sıra amillərlə şərtlənir. Bunlardan da ən mühümü növbəti qış mövsümünə hazırlıq işlərinin yüksək səviyyədə təşkil edilməsi olub. Ümumilikdə isə görülən işlərin, o cümlədən ötən ilin IV rübündə həyata keçirilmiş işlərin miqyası genişdir. Bunlara 1 və 2 saylı qaz-turbin qurğularında (QTQ) həyata keçirilmiş müxtəlif təyinatlı təmir işləri, boylerdə cihazların təftişi, mazut nasoslarının təmiri və s. daxildir. Bütün bunlarla yanaşı, sahildə hava kompressorunun soyuducu su xəttinin dəyişdirilməsi, sahildə suvarma xəttinin quraşdırılması, istiləşdirmə xəttinin bərpası da həyata keçirilən tədbirlərdəndir.
Mənbədən əldə etdiyimiz digər bir məlumatda o da qeyd edilir ki, sözügedən dövrdə burada 110 kilovoltluq yarımstansiyanın modernləşdirilməsi istiqamətində də zəruri addımlar atılmışdır. O cümlədən, I və II “8-ci km” HX-də sözügedən gərginlikli yağ açarları müasir eleqaz açarlarla əvəzlənmiş, 35 kV-lik yarımstansiyaya gedən 2-ci qida xətti kabel xətti ilə əvəzlənmiş, eyni zamanda digər yarımstansiya avadanlıqlarının təmirinin aparılması da görülən işlər sırasındadır.

CONSUMPTION IS PERFORMING IN ACCORDANCE TO REQUIREMENT
Stability was supplied at Baku Thermal Electric Center which plays the main role in supporting of capital city with thermal and electric energy. At present, about 2 million kWh electric energy was generated there during a day. The power plant is operating under the dispatch graphic.
According to the information given by mentioned enterprise to the Press – release of “Azerenergy” JSC, about 43,8 million kWh electric energy was generated in December of last year. Lets` noted that, production was 347,2 million kWh during 2012.
Lets` noted that, technical indicators are satisfactory as a result of carried out purposeful measures in the line of increasing of work stability of equipments, rising of exploitation level of energy transmission and distribution systems.
As the source informed, achieved successes and without break and quality electric energy are arranged with some factors. One of main factors is preparation to the next winter season. In general, scale of carried out measures are wide. Carried out different setting repair work at the I and II gas – turbine equipments, inspection installations of boilers, repair work of black oil pumps and etc. are belonging to these type of measures.
It was also noted in the information given by the source, necessary measures were performed in the line of modernizing of s/s by 110 kV during mentioned period. By the way, oil circuit breakers of TL the VIII km were substituted with modern type breakers, the II line was substituted with cable line at s/s by 35 kV, at the same time, repair work of the equipments of other s/s are belonging to carried out work.