SUMQAYIT EŞ: REYDLƏR KEÇİRİLB
İstehlakçılar arasında aparılan təbliğat işləri, elektrik enerjisindən istifadə qaydalarının pozulmasına qarşı reallaşdırılan yoxlama reydləri və israfçılıqla istifadənin aradan qaldırılması sayəsində ötən il, 2011-ci il ilə müqayisədə istehlak edilmiş elektrik enerjisinin dəyərinin ödənişində dinamik artım qeydə alınmışdır.
“Sumqayit Elektrik Şəbəkəsi”ndən (EŞ) “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə, 2012-ci ilin dekabr ayında müəssisənin xidməti ərazisində keçirilmiş reydlər zamanı 440-dan artıq istehlakçının (bunun 419-u məişət abonenti (əhali) istehlakçılar qrupuna aiddir) elektrik enerjisindən istifadə qaydalarını pozması faktı aşkar edilmişdir. Aşkar edilmiş qayda pozuntuları müvafiq qaydada aktlaşdırılmış və 1 milyon 164,6 min kilovatsaata yaxın (bunun 872,9 min kilovatsaatdan çoxu məişət abonenti (əhali) istehlakçılar qrupuna aiddir) itirilmiş elektrik enerjisinin 69,9 min manata yaxın istehlak dəyəri bərpa edilmişdir.
Qeyd edək ki, ötən il ərzində isə 3550-dən artıq qayda pozuntusu (bunun 3242-si məişət abonenti (əhali) istehlakçılar qrupuna aiddir) aşkar edilərək akt tərtib olunmuşdur. Aktlar üzrə müvafiq qaydada hesabat aparılaraq 9 milyon 545,4 min kilovatsaatdan artıq (bunun 5 milyon 700,4 min kilovatsaatdan çoxu məişət abonenti (əhali) istehlakçılar qrupuna aiddir) itirilmiş elektrik enerjisinin 572,7 min manatdan artıq istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Həyata keçirilən müvafiq tədbirlər nəticəsində həmin bu məbləğin 66 faizdən artıq hissəsinin ödənişi təmin edilmiş və qalan hissənin ödənilməsi istiqamətində isə müvafiq tədbirlər həyata keçirilir.
Mənbə onu da bildirdi ki, 2012-ci ilin dekabr ayında müəssisənin xidməti ərazisində istehlakçılara 79,8 milyon kilovatsaata yaxın elektrik enerjisi ötürülmüşdür. O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupu üzrə isə 17,5 milyon kilovatsaatdan artıq elektrik enerjisi istehlak edilmişdir. Ümumiyyətlə, burada ötən il ərzində 894,4 milyon kilovatsaata yaxın elektrik enerjisi istehlak edilmişdir. Ümumi ödəniş isə ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə mütləq 4 faizə yaxın artmışdır. O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupu üzrə 192,9 milyon kilovatsaatdan artıq elektrik enerjisi istehlak edilmiş, ödənişdə mütləq artım ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 11 faizə yaxın olmuşdur.
Mənbədən ötən ilin son üç ayı ərzində həyata keçirilmiş təmir işləri ilə bağlı əldə etdiyimiz məlumatda o da bildirilir ki, Stansiya Sumqayıt və Saray qəsəbəsində Üzümlük adlanan ərazilərdə yeni yaradılmış güc mərkəzlərində (TM-lərdə) 0,4 kV-lik şəbəkənin quraşdirilması işləri başa çatdırılmış, Ceyranbatan qəsəbəsində S. Quluyev küçəsində, 9-cu mkr-da bir neçə evin və digər ərazilərdə də sözügedən gərginlikli şəbəkənin yenidən qurulması həyata keçirilmişdir. Ümummiyyətlə burada sözügedən dövrdə 6-10 kV-lik 22,3 km-dən artıq kabel, 13,3 km naqil yenilənmişdir. Eyni zamanda 0,4 kV-lik şəbəkədə yenidənqurma işləri zamanı 27,4 km SİP kabel xətti cəkilmiş və 6-10-0,4 kV-lik şəbəkələrdə ümumilikdə 40-a yaxın dayaq dəyişdirilmişdir. Bütün bunlarla yanaşı 45 TM-də müxtəlif təyinatlı təmir işləri həyata keçirilmiş və 3 transformator da əsaslı təmir edilmişdir.

Dynamical increase was observed at payment of electric energy value in accordance to carried out propaganda measures among the consumers, implemented and realized spot – checks, eliminated wastefulness.
According to the information given by “Sumgait Electric Network” (EN) to the Press – release of “Azerenergy” JSC, violations of rule of electric power 440 consumers (419 of them belongs to private consumer group) during carried out spot – checks in December of 2012. Discovered infringements were relevantly acted and about 699 00 manat use value of about 1 million 164 kWh (more than 8729 00 kWh belongs to private consumer group) loosed electric power was restored.
Lets` noted that, 3550 violations of rule of electric power (3242 of them belongs to private consumer group) were discovered during a year. Relevant statements were drawn up and more than 5727 00 manat use value of more than 9 million 5454 00 kWh (more than 5 million 7004 00 kWh belongs to private consumer group) loosed electric power was restored. More than 66 % of this sum was repaid as a result of carried out measures and relevant measures are operated in the line of paying of the remainder sum.
As the source noted that, about 79,8 million kWh electric energy was transmitted to the consumers at the enterprise service territory in December of 2012. By the way, more than 17,5 million kWh electric energy was used under private consumer group. In general, about 894,4 million kWh electric energy was used there during last year. Total payment was about 4 % increased in comparison with relevant period of last year. By the way, more than 192,2 million kWh electric power was generated under private consumer group, payment was about 11 % at the payment in comparison with relevant period of last year.
As the source informed about carried out repair work during last three months of last year, construction of the network by 0,4 kV and new created power centers (TP) are finished at Stansiya Sumgait, Saray settlement, Uzumluk territory. Reconstruction of above mentioned network was implemented at the territory of Jeyranbatan settlement, S. Guliyev street, 9 micro-district and at other territories. In general, more than 22,3 km cable by 6-10 kV and 13,3 km conductor were renewed during mentioned period. At the same time, 27,4 km SIL type cable was installed and about 40 stands were changed at the networks by 6 – 10 – 0,4 kV. Beside all of them different setting repair work were implemented at 45 TP and 3 transformers were capital repaired.