“QAZAX EŞ”: TƏMİR İŞLƏRİ APARILIR
“Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə “Qazax” elektrik şəbəkəsindən (EŞ) daxil olan məlumata görə, müəssisə üzrə ötən ilin dekabr ayında ümumilikdə 6,9 milyon kilovatsaata yaxın elektrik enerjisi istehlak edilmişdir. Hesabat dövründə ümumi ödəniş isə 2011-ci ilin eyni dövründəki ödənişdən mütləq 4,2 faiz çoxdur. O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupunda isə 3,2 milyon kilovatsaata yaxın elektrik enerjisi istehlak edilmişdir. Ödəniş isə 2011-ci ilin müvafiq dövründəki göstərici ilə müqayisədə mütləq 11,4 faiz artmışdır.
Qeyd edək ki, ötən il ərzində isə burada ümumilikdə 73,2 milyon kilovatsaata yaxın elektrik enerjisi istehlak edilmiş, ümumi ödəniş isə 2011-ci ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə mütləq 8 faizdən çox artmışdır. O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupunda isə istehlak 31,7 milyon kilovatsaata yaxın olmuşdur. Ödəniş isə 2011-ci ilin eyni dövrü ilə müqayisədə mütləq 6 faizə yaxın artmışıdr.
Mənbədən onu da bildirdilər ki, ötən ilin dekabr ayında müəssisənin xidməti ərazisində keçirilmiş reydlər zamanı 24 istehlakçının elektrik enerjisindən istifadə qaydalarını pozması faktı aşkar edilmişdir. Aşkar edilmiş qayda pozuntuları müvafiq qaydada aktlaşdırılmış və araşdırma aparılaraq 33 min kilovatsaatdan artıq itirilmiş elektrik enerjisinin 2 min manata yaxın istehlak dəyəri bərpa edilmişdir.
Onu da qeyd edək ki, 2012-ci il ərzində isə burada 220 qayda pozuntusu aşkar edilərək akt tərtib olunmuşdur. Aktlar üzrə müvafiq qaydada hesabat aparılaraq 1 milyon 452,8 min kilovatsaata yaxın itirilmiş elektrik enerjisinin 87,1 min manatdan artıq istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Həyata keçirilən müvafiq tədbirlər nəticəsində həmin bu məbləğin 93 faizdən artıq hissəsinin ödənişi təmin edilmiş və qalan hissənin ödənilməsi istiqamətində isə müvafiq tədbirlər həyata keçirilir.
Yeri gəlmişkən, müəssisənin xidməti ərazisində ötən il ərzində elektrik enerjisindən qeyri qanununi istifadə edən istehlakşılardan beşinin sənədləri tədbir görülməsi üçün hüquq mühafizə orqanlarına göndərilmişdir.
Mənbədən əldə etdiyimiz digər bir məlumata görə, istehlakçılara xidmətin səviyyəsinin daha da yaxşılaşdırılması məqsədilə müəssənin balans mənsubiyyətinə aid EVX və TM-lərdə müxtəlif təyinatlı təmir işləri həyata keçirilmiş və hazırda bu işlər davam etdirilir. Belə ki, ötən ilin son üçü ayı ərzində 400 metr yeni kabel xətti çəkilmiş, 6 və 10 kV-lik xətlərin 1,8 km-ə yaxını, 0,4 kV-lik xətlərin isə 2,2 km-i təmir olunmuşdur. Eyni zamanda ümumi gücü 8,7 MVA-ya yaxın olan 20-dən çox transformator əsaslı təmir edilərək təkrar şəbəkəyə qoşulmuşdur.

According to the information given by “Gazakh electric network” to the Press – release of “Azerenergy” JSC, about 6,9 million kWh electric energy was produced under the enterprise in December of  last year. Total payment was absolutely 4,2 % more in comparison with the  payment of the same period of 2011 during financial period. About 3,2 million kWh electric energy was used by private consumer group. Payment was absolutely 11,4 % increased in comparison with indicator of relevant period of 2011.
Lets` noted that, totally 73,2 million kWh electric energy was used there during last year, total payment was absolutely more than 8 % in comparison with relevant period of 2011. By the way, consumption was about 31,7 million kWh at private consumer group. Payment was absolutely about 6 %  in comparison with relevant period of 2011.
As the source informed, violations of rule of electric of 24 consumers were discovered during carried out spot – checks at the enterprise service territory in December of the current year. Discovered infringements were relevantly acted and about 2 thousand manat use value of more than 33 thousand loosed electric power was restored.
Lets` noted that, 220 infringements were observed and relevantly acted during 2012. And more than 871 00 manat use value of about 1 million 4528 00 kWh loosed electric power was restored. More than 93 % of this sum was repaid as a result of carried out measures and relevant measures were operated in the line of paying of remainder sum.
By the way, document of five consumers – illegally use of electric power were  sent to law machinery for carrying out of relevant measures during last year.
Under the information given by the source, different type repair work were implemented at TL and TP belonging to balance in order to improve service quality of the consumers. So that, 400 meter new cable was installed, about 1,8 km of the lines by 6 and 10 kV and 2,2 km of the lines by 0,4 kV were repaired during last three months of last year. At the same time, more than 20 transformers total power by 8,7 MVA were capital repaired.