İSTİSMAR YAXŞILAŞDIRILIR
«Salyan Elektrik Şəbəkəsi »ndən “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə, ötən il ərzində müəssisənin xidməti ərazisində keçirilmiş reydlər zamanı 840-dan çox istehlakçının elektrik enerjisindən istifadə qaydalarını pozması faktı aşkar edilib. Qayda pozuntuları müvafiq formada aktlaşdırılıb və 4 milyon kilovat-saatdan artıq itirilmiş elektrik enerjisinin istehlak dəyəri bərpa olunub. Hesabat dövründə ümumi məbləğin təxminən 50 faizə yaxın hissəsinin ödənişi təmin edilib.
Mənbəyə istinadən qeyd edək ki, şəbəkə üzrə istismarın səviyyəsinin daha da yaxşılaşdırılması məsələsinə də diqqət artırılmaqdadır. Belə ki, son dövrlər ərzində müəssisənin balans mənsubiyyətinə aid olan elektrik verilişi xətlərində (EVX) və transformator məntəqələrində (TM) həyata keçirilmiş təmir işləri çərçivəsində ərazi üzrə yeni 0,4 kV-lik hava xətti çəkilib, 10, 6 və 0,4 kV-lik xətlərin 9 kilometrdən artıq hissəsində təmir işləri aparılıb.
Qeyd edək ki, təmir kampaniyası qrafikinə uyğun olaraq, hesabat dövründə müəssisənin xidməti ərazisində bir ədəd transformator məntəqəsi quraşdırılıb, balans mənsubiyyətinə aid transformatror məntəqələrinin 116-da müxtəlif təyinatlı təmir işləri həyata keçirilib. Eyni zamanda, ümumi gücü 2,6 MVA-ya yaxın olan 7 transformator da əsaslı təmir aparılaraq normal səviyyəyə çatdırıldıqdan sonra istehlakçıların xidmətinə verilib.
Sonda onu da qeyd edək ki, şəbəkədə istehlak olunan elektrik enerjisinin ödənişinin artırılması, enerjidən qeyri-qanuni istifadə və digər bu kimi neqativ halların aradan qaldırılması məqsədilə maarifləndirmə tədbirlərinə də üstünlük verilir. Ümid olunur ki, yaxın gələcəkdə şəbəkədə müasir texnologiyaların tətbiqi genişləndirildikcə, qeyd olunan arzuolunmaz hallar da tədricən aradan qalxmış olacaq.

EXPLOITATION LEVEL IS IMPROVERED
According to the information given by “Salyan Electric Network” to the Press – release of “Azerenergy” JSC, violation of rule of electric power of 840 consumers were discovered  during carried out spot – checks at the enterprise territory within last year. Infringements were relevantly acted and use value of more than 4 million kWh loosed  electric  power was restored. About 50 % of this sum was relevantly paid during financial period.
Lets` noted stressing to the source that, much more improving of  commission level is in the center of the attention. So that, new line by o,4 kV was installed, more than 9 km line by 10, 6 and 0, 4 kV was repaired under repair measures in the line of repair work of transformer points (TP) and TL.
Lets` noted that, one transformer point was constructed  during financial period and different setting repair work were implemented at 116 transformer points belonging to the enterprise balance. At the same time,  7 transformers by 2,6 MVA were capital repaired and was put into operation.
Lets` noted at the end that, enlightenment measures were operated in order to increase of payment of used electric energy, prevent of illegal use of electric power.