DAYANIQLI VƏ FASİLƏSİZ ENERJİ TƏMİNATI ÜÇÜN
“Ağdaş Elektrik Şəkəbəsi”nin xidməti ərazisi bir rayon mərkəzini, iki qəsəbəni, 72 kəndi əhatə edir. İstehlakçıları dayanıqlı, fasiləsiz və keyfiyyətli elektrik enerjisi ilə təmin etmək üçün şəbəkənin ixtiyarında 2 ədəd 110/35/10 kV-lik, 3 ədəd 35/10 kV-lik yarımstansiya, 550 ədəd transformator məntəqəsi fəaliyyət göstərir. Bununla yanaşı, 471 km 10 kV-lik, 69 km 35 kV-lik və 1042 km 0,4 kV-lik xətt istismar edilir.
Sözügedən müəssisədən “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə, yola saldığımız ildə xidməti ərazidə 3,5 km 10 kV-lik, 15 km 0,4 kV-lik EVX, müxtəlif güclü 25 ədəd transformator əsaslı təmirdən çıxarılıb. Bununla yanaşı, 13,3 km 10 kV-lik, 45 km isə 0,4 kV-lik EVX və 32 ədəd transformator cari təmir edilib.
Qeyd edək ki, kollektivin qüvvəsi ilə ötən il fərdi abonentlərə 300-dən çox yeni sayğac quraşdırılıb, zədələnmiş 469 sayğac isə yeniləri ilə əvəz edilib. Rayonda aparılan tikinti-quraşdırma və abadlıq işlərində şəbəkə kollektivinin hər bir üzvünün payı vardır. Heydər Əliyev parkında, şəhər parkında, o cümlədən digər küçələrdə gedən yenidənqurma işlərində şəbəkə kollektivi yaxından iştirak edib.
Mənbə onu da bildirdi ki, şəbəkənin istismar ərazisində yerləşən Şordəhnə, Bulaq­otağı, Qarağan Sədi, Orta Ləki, Aşağı Ləki, Gü­vəkənd, Əmirarx, Malay, Binələr, Qobuüstü və Ərəbşəki kəndlərindəki 0,4 kV-lik şəbəkələrin də yenilənməyə ehtiyacı vardır.
Şəbəkədə 2013-2015-ci illəri dönüş illəri kimi dəyərləndirirlər. Ölkə başçısının tapşırığına əsasən 2013-cü ildən 10-0,4 kilovoltluq şəbəkələrin yenidən qurulmasına start veriləcək. 2005-ci ildə istifadəyə verilmiş 110/35/10 kV-lik «Ağdaş» yarımstansiyasında gücün artırılması üçün 25 MVA-lıq yeni transformator gətirilib. Həmin transformatorun istifadəyə verilməsi ilə Ləki sahəsinin enerjisi daha dəmiryol xəttindən deyil, «Ağdaş» yarımstansiyasından veriləcək.
Yeri gəlmişkən, Asiya İnkişaf Bankının dəstəyi ilə Kükəl kəndi ərazisində yeni tikilən 220 kV-lik regional yarımstansiyada son tamamlama işləri həyata keçirilir.
Mənbə sonda onu da bildirdi ki, həyətlərdə quraşdırılmış 1005 sayğacın həyətdən kənara çıxarılması prosesi başlanılıb. Ötən ilin on bir ayında 531 ədəd elektrik ener­jisindən qeyri-qanuni istifadə ilə bağlı akt yazılıb və itirilmiş elektrik enerjisinin bərpa edilmiş istehlak dəyərinin 70 faizə qədəri ödənilib.

FOR STABILE AND WITHOUT BREAK ENERGY SUPPLY
“Aghdash Electric Network” is surrounded one region center, two settlements and 72 villages. There are 2 s/s by 110/35/10 kV, 3 ones by 35/10 kV, 550 transformer points for supporting of the consumers with stabile and without break electric energy. Beside it, 471 km line by 10 kV, 69 km one by 35 kV and 1042 km one by 0,4 kV was commissioned.
According to the information given by mentioned enterprise to the Press – release of “Azerenergy” JSC, 3,5 km TL by 10 kV, 15 one by 0,4 kV and different powered 25 transformers were capital repaired. Beside it, 13,3 km TL by 10 kV, 45 km one by 0,4 kV and 32 transformers were maintenance repaired.
Lets` noted that, more than 300 new meters were constructed for the subscribers, damaged 469 meters were substituted with new ones. Reconstruction work was implemented at Haydar Aliyev park, city park, by the way at other streets by collective of the network.
As the source informed, networks by 0,4 kV at Shordehne, Bulagotu, Garaghan, Sedi, Orta Leki, Ashaghi Leki, Guvekend, Amirarkh, Malay, Bineler, Gobuustu and Erebsheki villages needs reconstruction measures.
2013-2015 years are appraised as turn years. Reconstruction work of the networks by 10-0,4 kV will be started since 2013 in accordance to the country leader. New transformer by 25 MVA was constructed at “Aghdash” s/s by 110/35/10 kV which was put into operation in 2005.
By the way, last completing process was carried out at new constructed s/s by 220 kV at Kulek village territory thanks to Asian Development Bank.
Lets` noted at the end that, replacing process of 1005 meters from the yards is begun. 531 illegal use of electric power was observed during 11 months of last year and about 70 % of loosed electric power was restored.