“Masallı” elektrik şəbəkəsindən (EŞ) “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə, müəssisə üzrə 2012-ci il ərzində ümumilikdə 123,7 milyon kilovatsaata yaxın elektrik enerjisi istehlak edilmişdir. Hesabat dövründə ümumi ödəniş 2011-ci ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə mütləq 7,7 faiz artmışdır. O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupunda isə 94,7 milyon kilovatsaata yaxın elektrik enerjisi istehlak edilmişdir. 2011-ci ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə sözügedən istehlakçı qrupu üzrə ödənişdə mütləq artım 5 faizdən artıq olmuşdur.
Qeyd edək ki, 2012-ci ilin dekabr ayında ümumilikdə 11,8 milyon kilovatsaata yaxın elektrik enerjisi istehlak edilmiş və 2011-ci ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə ödənişdə mütləq artım 7 faizə yaxın olmuşdur. O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupunda isə istehlak 9 milyon kilovatsaata yaxın olmuş, ödəniş isə 2011-ci ilin eyni dövrü ilə müqayisədə mütləq 1,3 faiz artmışdır.
Mənbədən əldə edilən digər bir məlumata görə, ötən ilin dekabr ayında keçirilmiş reydlər zamanı 73 istehlakçının sayğac uçot komplektində qüsur aşkar edilərək 249,8 min kilovatsaata yaxın itirilmiş elektrik enerjisinin 14,9 min manatdan artıq istehlak dəyəri bərpa edilmişdir.
Onu da qeyd etmək yerinə düşərdi ki, 2012-ci il ərzində isə 470-dən artıq qayda pozuntusu faktı aşkar olunmuşdur. Qayda pozuntularının təsnifatına görə müvafiq qaydada hesabat aparılaraq 2 milyon 490 min kilovatsaatdan artıq itirilmiş elektrik enerjisinin 149,4 min manatdan çox istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Həyata keçirilən müvafiq tədbirlər nəticəsində həmin bu məbləğin 66 faizə yaxın hissəsinin ödənişi təmin edilmiş və qalan hissənin ödənilməsi istiqamətində isə müvafiq tədbirlər həyata keçirilir.
Mənbə onu da bildirdi ki, digər EŞ-lərdə olduğu kimi, burada da istehlakçıların enerji təminatının daha da yüksəldilməsi üçün müəssisənin balans mənsubiyyətinə aid EVX və TM-lərdə aparılan təmir bərpa işləri ötən ilin IV rübündə də davam etdirilmişdir. Belə ki, sözügedən ərəfədə 2,7 km-ə yaxın 10 və 0,4 kV-lik xətlərdə müxtəlif təyinatlı təmir işləri həyata keçirilmişdir. Eyni zamanda 13 TM-də təmir işləri aparılmış və bir transformator əsaslı təmirdən sonra şəbəkəyə qoşulmuşdur.

Increasing of service quality of the consumers, saving of technological losses in definite limit, preventing of commercial losses, achieving of 100 % result are main orders standing in front of us. Urgent measures are carried out in the line of it.
According to the information given by “Masalli” electric network (EN) to the Press – release of “Azerenergy” JSC, about 123,7 million kWh electric energy was generated under the enterprise during 2012. Total payment was 7,7 % increased in comparison with 2011 during financial period. By the way, about 94,7 million kWh electric energy was generated in accordance to private consumer group. Absolute increase was more than 5 % under consumer group in comparison with 2011.
Lets` noted that, about 11,8 million kWh electric energy was generated in December of 2012 and absolute increase was about 7 % in comparison with relevant period of 2011. By the way, the consumption was about 9 million kWh, payment was 1,3 % increased in comparison with relevant period of 2011.
Under other information given by the source, damages were discovered at meter complete of 73 consumers during carried out spot – checks in December of last year and more than 149 00 manat use value of about 2498 00 kWh loosed electric power was restored.
It should be noted that, more than 470 infringements were relevantly acted during 2012. And more than 1494 00 manat use value of more than 2 million 490 thousand kWh loosed electric power was restored. About 66 % of this sum was relevantly paid as a result of carried out measures and relevant measures are operated in the line of paying of the remainder sum.
As the source informed, carried out repair – restoration measures at TL and TP belonging to enterprise balance for increasing of energy supply of the consumers are continued. So that, different setting repair work were implemented at the TP and one transformer was connected to the network after  repair process.