ENERJİ TƏSƏRRÜFATI YENİLƏNİR
Keçən il ərzində “Biləsuvar Elektrik Şəbəkəsi”nin xidməti ərazisindən qidalanan suvarma sistemlərinin daha da yaxşılaşdırılması və keyfiyyətli elektrik enerjisi ilə təmin edilməsi üçün 110 kilovoltluq “Səmədabad” yarımstansiyasında ikinci 25 MVA-lıq transformator quraşdırılıb.
Bundan başqa, həmin yarımstansiyada uzun illərdən bəri istismar edilən yağ açarları yeni vakuum açarlarla əvəz olunub. İlin sonuna yaxın  bu yarımstansiyadakı 3,2 MVA-lıq transformator təmirə çıxarılıb və qüsurlar bərpa olunaraq sazlandıqdan sonra yenidən yerinə quraşdırılıb.
Şəbəkədən “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata ğörə, 110 kilovoltluq “Biləsuvar” yarımstansiyasından çıxan və şəhərin mərkəzində olan istehlakçılara xidmət edən 11 saylı “Şəhər” hava xətti əsaslı təmir olunaraq istismara verilib. Eyni zamanda suvarma sistemləri, gömrük idarəsi və sərhəd qoşunlarına xid­mət edən 10 kilovoltluq 1 saylı “Şəhər” hava xəttində 40 ədəddən çox dayaq dəmir-beton dayaqlarla əvəz olunub.
Qeyd edək ki, 110 kilovoltluq “Əmən­kənd” yarımstansiyasında 6,3 MVA-lıq transformatorun əsaslı tə­miri həyata keçirilib. Eyni zamanda, rayon mərkəzindəki Heydər Əliyev, Nizami və Mübariz İb­rahimov küçələrində  0,4 kilovoltluq şəbəkələr üzrə 10 kilometrə yaxın məsafədə SİP kabel çəkilib.
Mənbə onu da bildirdi ki, şəbəkə üzrə 440 transformator məntəqəsi mövcuddur ki, bunlardan da təxminən 320-si  müəssisənin balansına daxildir. Transformator məntəqələrində yerləşdirilmiş müx­təlif güclərdə olan transformatorlara təxminən 7 tona yaxın yağ əlavə olunub. 25-ə yaxın transformator isə əsaslı təmir olunaraq təkrar yerinə quraşdırılıb. Bundan əlavə, dayanıqlığın daha da artırılması məqsədilə ehtiyac duyulan transformatorların da təmirə cəlb olunması görülən işlər sırasındadır.
Yeri gəlmişkən, havaların soyuq keçməsi və yüklənmələrin artması nəzərə alınaraq, ehtiyat transformator bazasının formalaşdırılması da diqqətdə saxlanılıb. Bu məqsədlə “Şirvan Regi­onal Elektrik Şə­bəkəsi” MMC tərəfindən şəbəkəyə hər birinin gücü 160 kVA olan 2 ədəd ehtiyat transformator verilib.
Sonda onu da qeyd edək ki, şəbəkənin ümumilikdə yenidən qurulması qarşıda duran prioritet istiqamətlərdəndir. Bu­nun­la əlaqədar layihələşdirmə aparılıb və tədbirlər planı tutulub. Bu işlərin ilk olaraq 5000 abonentin olduğu rayon mərkəzində reallaşdırılması nəzərdə tutulur. Həmçinin Bəydilli və Xırmandallı kəndlərində də müvafiq tədbirlərin görülməsi planlaşdırılır.

ENERGY ECONOMY IS RENEWED
The second transformer by 25 MVA was constructed at “Semedabad” s/s by 110 kV for supplying of the consumers with quality electric energy and much more improving of irrigation systems feeding from service territory of   “Bilasuvar Electric Network” during last year.
In additional, oil circuit breakers commissioned for along time was substituted with vacuum breakers. Transformer by 3,2 MVA at this s/s  was repaired at the end of year and damages were restored and again was connected to the network.
According to the information given by the network to the Press – release of “Azerenergy” JSC, “Sheher” TL number 11 coming out of “Bilasuvar” s/s by 110 kV was capital repaired and put into operation.  At the same time, more than 40 stands were substituted with iron – concrete stands at “Sheher” TL number 1 by 10 kV.
Lets` noted that, transformer by 6,3 MVA was capital repaired at “Amankend” s/s by 110 kV. At the same time, SIL type cable was installed in 10 km distance under the networks by 0,4 kV at Haydar Aliyev, Nizami and Mubariz Ibrahimov streets of the region center.
As the source informed, 440 transformer points are available under the network and about 320 ones are belonging to the enterprise balance. Approximately 7 ton oil was added to transformers and about 25 transformers were capital repaired. In additional, repair work of necessary transformers in order to much more increase of stability is one of important measures.
By the way, formulating of reserve transformer base   are also in the center of the attention taking into account of loadings and cold weather condition. For this purpose, two reserve transformers each power by 160 KVA  was given to “Shirvan Regional Electric Network” LLC.
Lets` noted at the end that, reconstruction of the network is one of priority issues standing in front of us. For this purpose, projection was implemented and measures plan is operated. Realizing these type process at the region center with 5000 subscribers is planned. Relevant measures will be carried out at Beydilli and Khirmandalli villages.