“BEYLƏQAN EŞ”: TƏMİR İŞLƏRİ HƏYATA KEÇİRİLİB
Beyləqan rayonunda istehlakçıların elektrik enerjisi təchizatının yaxşılaşdırılması ilə bağlı ardıcıl və məqsədyönlü tədbirlər görülür. Beyləqan Elektrik Şəbəkəsindən “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə, son illər rayonun elektrik təsərrüfatında xeyli iş görülüb ki, bu da istehlak edilən elektrik enerjisinin keyfiyyətinin və dayanıqlığının daha artmasına səbəb olmuşdur. O cümlədən, ötən ilin son üç ayı ərzində qış mövsümünə hazırlıqla əlaqədar çoxlu təmir-quraşdırma işləri həyata keçirilib. Belə ki, 10 kV-lik EVX-lərin 5,8 kilometrdən , 0,4 kV-lik xətlərin isə 3,1 km-dən artıq hissəsində müxtəlif təyinatlı təmir işləri həyata keçirilmişdir.
Qeyd edək ki, istehlakçıların elektrik enerjisinə tələbatını daha da yaxşılaşdırmaq məqsədilə şəbəkə tərəfindən TM-lərdə də təmir işləri aparılmış və yükə uyğun transformatorlar əvəz olunmuşdur. Eyni zamanda həmin bu dövrdə müxtəlif gücdə 25 transformator da təmir edilərək istehlakçıların xidmətinə verilmişdir.
“İstehlakçılara xidmətin  səviyyəsinin daha da yüksəldilməsi, sərf olunmuş enerjinin dəyərinin vaxtında ödənilməsi  üçün kollektivimiz öhdəsinə düşən işi layiqincə yerinə yetirmək üçün bütün qüvvələrini səfərbər etmişdir”, – deyən mənbə onu da bildirdi ki, ötən ilin 11 ayı ərzində müəssisənin xidməti ərazisində 106,5 milyon kilovatsaata yaxın,  o cümlədən daimi əhali qrupu tərəfindən isə 35,3 milyon kilovatsaatdan artıq elektrik enerjisi istehlak edilmişdir.
Sonda onu da qeyd edək ki, ötən ilin 11 ayı ərzində müəssisənin xidməti ərazisində keçirilmiş reydlər zamanı elektrik enerjisindən istifadə qaydalarının pozulması ilə bağlı 385-dən artıq fakt aşkar edilərək müvafiq qaydada aktlar  tərtib edilmişdir. Nəticədə 1 milyon 618,2 min kilovatsaata yaxın itirilmiş elektrik enerjisinin 97 min manatdan artıq istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Həmin məbləğin 46 faizə yaxın hissəsinin ödənişi təmin edilmiş, qalıq hissənin ödənilməsi üçün tədbirlər görülür.

Systematical and purposeful measures are carried out in the line of improving of energy supply of consumers of Beylagan region. According to the information given by “Beylagan Electric Network” to the Press – release of “Azerenergy” JSC, loads of measures were implemented at electric economy of the region, it makes opportunity for increasing of quality and stability of transmitted electric power. By the way, a lot of repair – construction measures were carried out in the line of preparation to winter season during last three months of the current year. So that, different setting repair work were implemented in more than 3,,1 km distance of the lines by 0,4 kV and 5,8 km of the TL by 10 kV.
Lets` noted that, repair work was implemented at TP by the network in the line of much more improving of electric energy supply. At the same time, different powered 25 transformers were repaired and put into operation during this period.
Collective are assiduously try in the line of much more increasing of service quality – noted source was also added that, about 106,5 million kWh electric energy was used at the enterprise service territory and more than 35,3 million kWh electric energy was used by private consumer group.
Lets` noted at the end that, more than 385 facts of violations of rule of electric power was discovered and during 11 months of the current year as a result of carried out spot – checks. And more than 97 thousand use value of about 1 million 6182 00 kWh loosed electric power was restored. About 46 % of this sum was repaid and relevant measures are operated in the line of paying of the remainder sum.