“Füzuli Elektrik Şəbəkəsi”nin (EŞ) kollektivi payız-qış mövsümünə hazırlıq üzrə tədbirlər planının icrasına hələ yaz aylarından başlayıb. Ötən müddət ərzində görülmüş işlər istehlakçıların elektrik enerjisi ilə dayanıqlı təchizatını təmin etməyə imkan yaradır.
Şəbəkə ümumilikdə 17000-dən cox istehlakçıya xidmət göstərir. Bundan təxminən 15,8 minə yaxını məişət abonenti (əhali) istehlakçı qrupuna (bunların hamısı qaçqın və məcburi köçkündür) aiddir.
Sözügedən müəssisədən “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə, şəbəkə üzrə mövsümə hazırlıq tədbirləri çərçivəsində xeyli iş görülüb. Zərurət yaranan ərazilərdə transformatorlar dəyişdirilib və müxtəlif gücdə 23 transformator məntəqəsində müxtəlif təyinatlı təmir işləri həyata keçirilmişdir.
Qeyd edək ki, ötən ilin son üş ayı ərzində elektrik verilişi xətlərində naqillərin təzələnməsi də görülən işlər sırasındadır. 6 kilovoltluq “Hospital”, “Nasos”, 10 kV-lik “Alxanlı”, “Haramı”, “Mahmudlu”, “Qazaxlar” və digər hava xətlərində aparılan təmir işləri zamanı ümumilikdə 3,1 kilometrə yaxın naqil istifadə olunmuşdur. Həmçinin sözügedən müddətdə balans mənsubiyyətinə aid olan Böyük Bəhmənli, Əhmədbəyli, Babı, Kərimbəyli və digər kənlərin 0,4 kV-lik hava xəttində də əhəmiyyətli işlər aparılıb.
Mənbədən onu da bildirdilər ki, ötən ilin 11 ayı ərzində müəssisənin xidməti ərazisində ümumilikdə 161,7 milyon kilovatsaata yaxın, o cümlədən əhali tərəfindən isə (qaçqın və məcburi köçkünlər) 113,1 milyon kilovatsaatdan artıq elektrik enerjisi istehlak edilmişdir. Ötən ilin noyabr ayında isə bu göstəricilər müvafiq olaraq 15 milyon kilovatsaata yaxın və 11,6 milyon kilovatsaatdan artıq olmuşdur.
Onu da qeyd edək ki, digər şəbəkələrdə olduğu kimi, burada da elektrik enerjisindən qeyri-qanuni istifadə halları mövcuddur. Lakin belə halların aradan qaldırılması üçün reydlər aparılır və tədbirlər görülür. Ötən ilin noyabr ayı ərzində 23 istehlakçının sayğac uçot komplektində qüsur aşkar edilmişdir. Aşkar edilmiş qayda pozuntuları müvafiq qaydada aktlaşdırılmış və 83,5 min kilovatsaatdan artıq itirilmiş elektrik enerjisinin 5 min manatdan çox istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Hesabat ayında həmin bu məbləğin 36 faizdən artıq hissəsinin ödənişi təmin edilmişdir. Yeri gəlmişkən, sözügedən müəssisənin xidməti ərazisində ötən ilin 11 ayı ərzində keçirilmiş reydlər zamanı 100 qayda pozuntusu faktı aşkar olunmuşdur. Nəticədə 1 milyon 139,8 min kilovatsaata yaxın itirilmiş elektrik enerjisinin 68,4 min manata yaxın istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Həyata keçirilən müvafiq tədbirlər nəticəsində həmin bu məbləğin 76 faizdən artıq hissəsinin ödənişi təmin edilmiş və qalan hissənin ödənilməsi istiqamətində isə müvafiq tədbirlər həyata keçirilir.

Collective of “Fuzuli Electric Network” was begun execution of measures plan under preparation to autumn – winter season since spring month. Carried out measures make opportunity for supporting of stabile electric energy for consumers during last period.
The network is services totally more than 17000 subscribers at the network. About 158 00 belongs to private consumer group.
According to the information given by mentioned enterprise to the Press – release of “Azerenergy” JSC, loads of measures were carried out for season under the network. The transformers were changed where necessary and different setting repair work were implemented at 23 transformer points.
Lets` noted that, renewing of conductors at TL is belonging to carried out measures during last three months. Totally about 3,1 km line was used at Hospital, “Nasos” TL by 6 kV, “Alkhanli”, “Harami”, “Mahmudlu”, “Gazakhlar” TL by 10 kV and at other TL. Important measures were operated at TL by 0,4 kV of Boyuk Behmenli, ehmedbeyli, Babi, Kerimbeyli and at other villages.
As the source informed, about 161,7 million kWh, by the way, more than 131,1 million kWh electric energy was used at the enterprise service territory during 11 months of last year. These indicators were about 15 million kWh and more than 11,6 million kWh in November of the current year.
Lets` noted that, illegal use of electric power was observed there as other networks. But spot – checks are carried out in the line of eliminating of there type of processes, and measures are carried out. Damages were observed at meter complete of 23 consumers in November of the current year. Discovered infringements were relevantly acted and more than 5 thousand of more than 835 00 kWh loosed electric power was restored. More than 36 % of this sum was repaid during financial period.
By the way, 100 infringements were observed during carried out spot – checks within 11 months of the current year. As a result of it, about 684 00 manat use value of 1 million 1398 00 kWh loosed electric power was restored. More than 76 % of this sum was repaid as a result of carried out measures and relevant measures are operated in the line of paying of the remainder sum.