“Gədəbəy Elektrik Şəbəkəsi” (EŞ) üzrə istehlak edilmiş elektrik enerjisin dəyərinin tam ödənilməsi, həm də istismarın vəziyyətinin yaxşılaşdırılması ilə əlaqədar mühüm tədbirlər həyata keçirilir.
Sözügedən müəssisədən “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə, ötən ilin son üç ayı ərzində balans mənsubiyyətinə aid olan 6, 10 və 0,4 kV-lik xətlərin 2,4 kilometrdən artıq hissəsində müxtəlif təyinatlı təmir işləri həyata keçirilmişdir. Paralel olaraq TM-lərdə aparılan təmir işləri zamanı 28 TM təmir olunmuş və ümumi gücü 4,7 MVA-dan artıq olan 23 transformator isə təmir edilərək şəbəkəyə qoşulmuşdur.
Yeri gəlmişkən, burada da şəbəkələrdə yenidənqurma işləri aparılır və sayğaclar xüsusi qutularda baxış üçün maneəsiz yerlərdə quraşdırılır ki, bu da öz növbəsində istehlak edilmiş elektrik enerjisindən qeyri qanuni istifadə hallarının qarşısının alınmasına müsbət təsir göstərir.
Belə ki, müəssisənin xidməti ərazisində ümumilikdə ötən ilin 11 ayı ərzində 34,2 milyon kilovatsaata yaxın, o cümlədən daimi əhali istehlakçıları tərəfindən isə 26,7 milyon kilovatsaatdan artıq elektrik enerjisi istehlak edilmişdir. Qeyd edək ki, 2012-ci ilin noyabr ayında isə bu göstəricilər müvafiq olaraq 3,3 milyon kilovatsaata yaxın və 2,5 milyon kilovatsaatdan artıq olmuşdur.
Mənbəyə istinadən onu da qeyd edək ki, elektrik enerjisindən qeyri-qanuni istifadə ilə bağlı sistemli olaraq reydlər keçirilir. Belə ki, ötən ilin noyabr ayında müəssisənin xidməti ərazisində keçirilmiş reydlər zamanı 5 istehlakçının sayğac uçot komplektində qüsur aşkar edilərək 60 min kilovatsaatdan artıq itirilmiş elektrik enerjisinin 3,6 min manatdan çox istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Hesabat ayında həmin bu məbləğin 83 faidən artıq hissəsinin ödənişi təmin edilmişdir.
Onu da qeyd etmək yerinə düşərdi ki, 2012-ci ilin 11 ayı ərzində isə burada 109 qayda pozuntusu faktı aşkar olunmuş və müvafiq qaydada aktlaşdırılmışdır. Nəticədə 972,5 min kilovatsaata yaxın itirilmiş elektrik enerjisinin 58,3 min manatdan artıq istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Həyata keçirilən müvafiq tədbirlər nəticəsində həmin bu məbləğin 89 faizə yaxın hissəsinin ödənişi təmin edilmiş və qalan hissənin ödənilməsi istiqamətində isə müvafiq tədbirlər həyata keçirilir.

Important measures are carried out at Gadabay Electric Network”  (EN) in the of totally paying of electric energy value and improving of exploitation level.
According to the information given by mentioned enterprise to the Press  - release of “Azerenergy” JSC, different setting repair work was implemented at the lines by 6, 10 and 0,4 kV in 2,4 km distance during last three months of this year. And 28 TP were repaired, 23 transformer by more than 4,7 MVA were repaired and connected to the network during carried out repair measures.
By the way, reconstruction measures are carried out and meters are placed in the special boxes. And all these process make opportunity for preventing illegal use of electric power.
So that, about 34,2 million kWh, by the way, more than 26,7 million kWh electric energy was produced  during 11 months of the current year. Lets` noted that, these indicators were about 3,3 million kWh and more than 2,5 million kWh in November, 2012.
Lets` noted stressing to the source that, spot – checks are carried out in the line of discovering of violations of rule of electric power. So that, damages were observed at the meter complete of 5 consumers and more than 36 00 manat use value of 60 thousand kWh loosed electric power was restored. More than 83 % of this sum was repaid during financial period.
It should be noted that, 109 infringements were discovered during 11 months of 2012. As a result of it, more than 583 00 manat use value of 9725 00 kWh loosed electric power was restored. About 89 % of this sum was repaid and relevant measures are operated in the line of paying of the remainder sum.