Paylayıcı elektrik şəbəkəsi sisteminin dayanıqlığının möhkəmləndirilməsi və istehlakçıların keyfiyyətli şəkildə elektrik enerjisi ilə təchiz edilməsi istiqamətində ayrı-ayrı şəbəkələrdə geniş tərkibli tədbirlər planı hazırlanıb həyata keçirilmiş və bu işlər durmadan davam etdirilir. Bu da öz növbəsində enerji daşıyıcıların texniki vəziyyətinin daha da keyfiyyətli və dayanıqlı olmasına  gətirib çıxarır. Həmişə olduğu kimi ötən ildə də müəssisənin xidməti ərazilərində təmir-bərpa işləri vaxtlı-vaxtında həyata keçirilmiş və aparılan məqsədyönlü tədbirlər də artıq öz bəhrəsini verməkdədir. Bərpa işləri ilə yanaşı istehlak olunan elektrik enerjisinin haqqının tam şəkildə ödənilməsi də daim diqqət mərkəzindədir.
“Daşkəsən” elektrik şəbəkəsindən (EŞ) “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə, ötən ilin 11 ayı ərzində müəssisə üzrə 28,4 milyon kilovatsaata, o cümlədən noyabr ayında isə 2,2 milyon kilovatsaata yaxın elektrik enerjisi istehlak edilmişdir. Daimi əhali qrupu üzrə isə bu göstəricilər müvafiq olaraq 9,4 milyon kilovatsaata yaxın və 1 milyon kilovatsaatdan çox olmuşdur. Mənbədən onu da bildirdilər ki, ötən ilin son ayları ərzində müəssisənin balans mənsibiyyətinə aid olan 6-10-0,4 kV-lik xətlərin 6,1 km-ə yaxın hissəsində təmir işləri həyata keçirilmiş, 5,6 km-dən artıq xətt isə yenidən qurulmuşdur. Eyni zamanda 1,2 km-ə yaxın kabell xətti çəkilmişdir.
Qeyd edək ki, yenidənqurma işləri TM-lərdən də yan keçməmişdir. Belə ki, sözügedən dövrdə bir KTM və gücü 1000 KVA olan bir transformator quraşdırılmışdır. Bütün bunlarla yanaşı ümumi gücü 13,2 MVA-ya yaxın olan 38 transformator da təmir edilərək istehlakçıların xidmətinə verilmişdir.
Yeri gəlmişkən, bu işlərlə paralel olaraq elektrik enerjisindən qeyri-qanuni istifadə hallarının qarşısının alınması istiqamətində də reydlər keçirilmişdir. Belə ki, ötən ilin noyabr ayında müəssisənin xidməti ərazisində keçirilmiş reydlər zamanı 18 istehlakçının sayğac uçot komplektində qüsur aşkar edilərək 140,1 min kilovatsaata yaxın itirilmiş elektrik enerjisinin 8,4 min manatdan artıq istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Hesabat ayında həmin bu məbləğin müəyyən hissəsinin ödənişi təmin edilmişdir.
Onu da qeyd etmək yerinə düşərdi ki, ötən ilin 11 ayı ərzində burada 130 qayda pozuntusu faktı aşkar olunmuş və müvafiq qaydada aktlaşdırılmışdır. Aktlar qanuna müvafiq araşdırılmış və hesabat aparılaraq 429,7 min kilovatsaatdan artıq itirilmiş elektrik enerjisinin 25,8 min manata yaxın istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Həyata keçirilən müvafiq tədbirlər nəticəsində həmin bu məbləğin müəyyən hissəsinin ödənişi təmin edilmiş və qalan hissənin ödənilməsi istiqamətində isə müvafiq tədbirlər həyata keçirilir.

Large scaled measures plan was prepared and continued in the line of strengthening of stability at distribution electric network system and supplying of the consumers with quality electric power. And these measures play the main role in supporting of the consumers with electric energy. Repair – restoration measures are implemented in time as always at the enterprise and carried out purposeful measures give its positive results. Paying of used electric power value beside restoring measures are in the center of the attention.
According to the information given by “Dashkesen electric network” (EN) to the Press – release of “Azerenergy” JSC, 28,4 million kWh, by the way about 2,2 million kWh electric energy was used under the enterprise during 11 months of the current year. These indicators were about 9,4 million kWh and more than 1 million kWh under private consumer group. As the source informed, repair work was implemented at about 6,1 km distance of the lines by 6-10-0,4 kV, more than 5,6 km line was reconstructed at the lines belonging to the enterprise during last months of the current year. At the same time, about 1,2 km cable line was installed.
Lets` noted that, reconstruction work was also implemented at TP. So that, one CTP and one transformer by 1000 KVA were constructed during mentioned period. Beside all of them, 38 transformers about 13,2 MVA were repaired and put into operation.
By the way, spot – checks were operated in the line of discovering of illegal use of electric power. So that, violations of rule of electric power of 18 consumers were observed at the enterprise service territory in November of the current year. And more than 84 00 manat use value of about 1401 00 kWh loosed electric power was restored. Some part of this sum was repaid during financial period.
It should be noted that, 130 infringements were discovered ring 11 months of the current year and discovered violations of rule were relevantly acted. About 258 00 manat use value of 4297 00 kWh loosed electric power was restored. Some part of this sum was repaid as a result of carried out measures and relevant measures are operated in the line of paying of the remainder sum.