BÜTÜN TƏDBİRLƏR VAXTINDA HƏYATA KEÇİRİLİR
“Astara Elektrik Stansiyası” bölgənin elektrik enerjisinə olan tələbatının ödənilməsində mühüm rol oynayır. Sözügedən müəssisədən “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə, stansiya fəaliyyətə başladığı vaxtdan aylar və illər üzrə elekrtik enerjisinin istehsalı və digər texniki-iqtisadi göstəricilər həmişə yüksək olub. Bu ilin nəticələri də ürəkaçandır. Belə ki, cari ilin 11 ayı ərzində stansiyada 266,9 milyon kVt-saat enerji istehsal olunub. Noyabr ayında da uğurlu nəticələr əldə edilib. Belə ki, ötən ay stansiyada 18,6 milyon kVt-saat elektrik enerjisi istehsal edilib.
Qeyd edək ki, avadanlıqların iş səmərəliliyinin artırılması, enerjinin ötürülməsi və paylaşdırılması sistemlərinin dayanıqlı, sabit işləməsinin və istismar səviyyəsinin yüksəldilməsi istiqamətində həyata keçirilmiş məqsədyönlü tədbirlər nəticəsində elektrik stansiyasının digər texniki iqtisadi göstəriciləri də qənaətbəxşdir.
Stansiyada 2012-2013-cü illərin payız-qış mövsümünə hazırlıq tədbirləri haqqında əmrə uyğun olaraq nəzərdə tutulmuş bütün işlər əsasən yerinə yetirilib. Tərtib edilmiş tədbirlər planına uyğun olaraq, cari ilin son 4 ayı ərzində 7 aqreqatda növbəti istismar həddinə uyğun texniki qulluq başa çatıb. Bundan əlavə, son üç ayda 25 MVA-lıq 4 və 5 saylı transformatorların, 2 saylı xüsusi sərfiyyat transformatorun və 1, 2 və 9 saylı aqreqatların eleqaz açarları cari təmir edilib. Payız-qış mövsümündə stansiyanın dayanıqlı işləməsini təmin etmək məqsədilə tələb olunan sürtgü yağlarının və kimyəsi reagentlərin ehtiyatı yaradılıb.
Sonda onu da qeyd edək ki, müəssisənin əmək kollektivi ətraf mühitin qorunmasına, ərazinin abadlaşdırılmasına xüsusi diqqət verir. Ötən müddət ərzində stansiyanın həyətində səkkiz mindən artıq bəzək və meyvə ağacları əkilib, bununla da ətraf ərazilər sanki gülüstana çevrilib. Əvvəllər əkilmiş xurma, alma, muşmula, kinkan və limon ağaclarından məhsul yığılıb.

ALL MEASURES ARE IMPLEMENTED IN TIME
“Astara Power Plant” plays the main role in supplying of the consumers with quality electric power. According to the information given by mentioned enterprise to the Press – release of “Azerenergy” JSC, electric energy production and other technical – economical indicators were also in high level since power plant put into operation. So that, 266,9 million kWh electric energy was generated at the power plant during last month. Successful results were achieved in November. So that, 18,6 million kV electric energy was generated at the power plant during last month.
Lets` noted that, technical – economical indicators are in high level as a result of carried out purposeful measures in the line of increasing of work liability of the equipments and increasing of level of distribution and transmission systems.
Intended measures in the line of preparation to autumn – winter season of  2012-2013 was mainly carried out in accordance to order. Seven units were maintenance checked up during 4 months of the current year. In additional, circuit breakers of  units number 1,2 and 9, transformer number 4 and 5 by 25 MVA, special use transformer number 2 were repaired.
Lets` noted at the end that, saving of environment, renovation of  the territory are in the center of the attention. More than eight thousand decorative and fruit trees were planted in the yard of the power plant.