Müstəqillik dövründə Ulu Öndərin rəhbərliyi altında respublikada istismara verilən elektrik stansiyalarından biri Abşeron yarımadasında generasiya güclərindən ən önəmlisi olan “Şimal” elektrik stansiyasının (ES) kollektivi cari ilin 11 ayını da uğurlu istehsalat göstəriciləri ilə başa vurmuşlar.  Hazırda stansiya dispetçer qrafikinə uyğun normal iş rejimində fəaliyyət göstərir.
Stansiyadan “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə, cari ilin noyabr ayında 130,1 milyon kilovatsaat elektrik enerjisi istehsal edilmişdir. Qeyd edək ki, cari ilin 11 ayı ərzində isə 1 milyard 773,8 milyon kilovatsaat elektrik enerjisi istehsal edilmişdir.
“Digər enerji müəssisələrində olduğu kimi, burada da 2012/2013-cü illərin payız-qış mövsümünü normal keçirmək məqsədilə tədbirlər planına uyğun olaraq müxtəlif təyinatlı təmir işləri aparılır. Eyni zamanda digər elektrik avadanlıqlarında da profilaktik təmir işləri icra edilir”, – deyən mənbə cari ilın son üç ayı ərzində həyata keçirilmiş işlər barəsində də məlumat verdi.
Mənbəyə istinadən qeyd edək ki, qəbuledici soyuducu dəniz su kanallarının donmasının qarşısını almaq məqsədilə yeni resirkulyasiya xətti və nasosxanası layihələndirilib və bu sahədə işlər başa çatmaqdadır.
Burada yanğın təhlükəsizliyi məsələsi daim diqqət mərkəzindədir. Belə ki, yanğın təhlükəsizliyinin təmin edilməsi üçün yanğın nasoslarına baxış keçirilmiş, aşkar edilmiş qüsurlar aradan qaldırılmışdır. Eyni zamanda müxtəlif növ transformator və yağ çənləri üzərində quraşdırılmış su ilə avtomatik yanğınsöndürmə, həmçinin yanğın xəbərverici sistemləri əsaslı təftiş edilərək saz vəziyyətə gətirilmişdir. 110 kV-lik açıq paylayıcı quruluşda 60 metr uzunluğunda yanğın su kəməri xətti dəyişdirilmişdir. Bütün bunlarla yanaşı işçilərə əks-qəza təlimləri keçirilir.
Sonda onu da qeyd edək ki, ikinci enerji blokunun inşası ilə əlaqədar olaraq, yeni 220 kV-lik elektrik verilişi xətləri, yarımstansiyaların tikinti işləri də aparılacaq. Nəticədə Abşeron yarımadasının, bütövlükdə enerji sisteminin elektrik enerjisi ilə təminatının dayanıqlığı daha da möhkəmləndiriləcəkdir..

SEASONAL MEASURES ARE EXECUTED IN TIME
Collective of “Shimal power plant” (PP) which was put into operation under supervision of great leader during independent period and which is most important generation power at Absheron peninsula, were successfully finished 11 months of the current year. At present, the power plant is operated under the dispatcher graphic.
According to the information given by the power plant to the Press – release of “Azerenergy” JSC, 130,1 million kWh electric energy was produced in November of the current year. Lets` noted that, 1 milliard 773,8 million kWh electric energy was generated there during 11 months of the current year.
Technical economical indicators are satisfactory as a result of carried out purposeful measures in the line of increasing of work stability of the equipments, supplying of stabile work regime of energy transmission and distribution systems.
Different setting repair work are implemented there as at other energy enterprises in order to normally spent of autumn – winter season of 2012/2013. At the same time, prophylactic repair work were implemented at electric equipments noted source was also added information about carried out measures during last three months of the current year.
Lets` also noted that, fire safety is also in the center of the attention. So that, fire pump were controlled for supplying of fire safety, discovered infringements were eliminated. At the same time, fire extinguisher and fire give information systems were inspected. Water-line in 60 m. length was changed at switch yard by 110 kV. For this purpose against accident trainings were implemented for the workers.
Lets` remind that, development program of “Shimal” PP is successfully continued by leadership of Azerbaijan Republic. Construction of the second energy block by 409 MW was leaded at the enterprise in accordance to concluded contract with Toyo Engineering company of Japan. President Ilham Aliyev personally founded BQQ by 409 MW on 21 September of 2011.
It should be noted that, construction of energy block by 409 MW is continued presently.
Lets` noted at the end that, construction of new TL by 220 kV, s/s by 220 kV will be operated. As a result of it, stability of electric energy will be much more strengthened at Absheron peninsula.