GƏNCƏ REŞ DƏ DƏ TƏMİR KAMPANİYASI DAVAM EDİR
“Gəncə Regional Elektrik Şəbəkəsi”ndə (REŞ) avadanlıqların daha da dayanıqlı vəziyyətdə fəaliyyətinin təmin edilməsi, o cümlədən qış mövsümünə hazırlıq məqsədilə müvafiq tədbirlər həyata keçirilir. Şəbəkədən Gəncə, Göygöl, Samux, Daşkəsən, Şəmkir, Tovuz, Ağstafa, Qazax və Gədəbəy inzibati ərazilərində yerləşən elektrik verilişi xətlərində və yarımstansiyalarda cari ilin son üç ayı ərzində görülmüş cari və əsaslı təmir işləri barəsində “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumatda bildirilmiş və qeyd edilmişdir ki, adları çəkilən şəhər və rayonlarda istehlakçıların davamlı elektrik enerjisi ilə təminatı kollektivin ən ümdə tapşırıqlarından biridir. Bu məqsədlə 35 kV-lik və ondan yüxarı gərginlikli elektrik verilişi xətlərində (EVX) və yarımstansiyalarda hesabat dövründə müxtəlif təyinatlı təmir və yenidənqurma işləri həyata keçirilmişdir. Belə ki, 330 kV-lik “Gəncə” yarımstansiyasında 2 saylı 125 MVA avtotransformator 250 MVA ilə əvəz edilməklə gücü artırılmışdır. Eyni zamanda həmin bu dövrdə 500 kV-lik “Samuz” yarımstansiyasında eyni gərginlikli IV bölmənin avadanlıqları, 330 kV-lik “Şəmkir”, I və II “Alminium” HX-lərinin eleqaz açarları və digər avadanlıqları da təmir olunmuşdur. Analoji təmir işləri 110 kV-lik “Dəlilər Dartma”, “Gəncə-1” yarımstansiyalarında da həyata keçirilmişdir.
Qeyd edək ki, 110 kV-lik “Muğanlı”, “Maşınqayırma”, “Melxior”, 35 kV-lik “Günəşli”, “Yanıqlı”, və digər yarımstansiyalarda müxtəlif gücdə olan transformatorlar təmir edilərək saz vəziyyətə gətirilmişdir. Paralel olaraq 110 kV-lik “Tovuz”, “Günəşli”, “Ağstafa”, 35 kV-lik “Gədəbəy”, “Şiştəpə”, “Düz Rəsullu” və digər yarımstansiyalarda aparılan təmir işlərinə transformatorla yanaşı, onların giriş yağ açarlarının və bəzi xətlərin yağ açarlarının təmiri də daxildir. Ümumiyyətlə, digər yarımstansiyalarda da müxtəlif güclü transformatorlar təmir edilərək normal iş rejiminə gətirilmişdir.
Mənbədən 110-35 kV-lik HEVX-də aparılmış təmir işləri ilə bağlı əldə etdiyimiz digər bir məlumatda o da qeyd edilir ki, sözügedən dövrdə bir ədəd dayaq metal dayaqla əvəzlənmiş, xətlərin müəyyən hissəsi yenilənmişdir. O cümlədən, ümumilikdə 1880-a yaxın izolyator yenisi ilə əvəz edilmişdir.
Sonda onu da qeyd edək ki, müəssisənin xidməti ərazisində yanğın təhlükəsizliyi ilə bağlı mütəmadi tədbirlər həyata keçirilir. O cümlədən, yarımstansiyaların ərazisi quru otlardan təmizlənir, yağ tutumlu avadanlıqlarda yağın səviyyəsi, girimlərdə təzyiqlərin və transformatorlarda temperaturun norma həddində saxlanması təmin edilir.

REPAIR MEASURES ARE CONTINUED AT GANJA REN
Relevant measures are carried out at Ganja Regional Electric Network (REN) in order to supply the equipments with much more stabile work regime, by the way in the line of preparation to autumn winter season. According to the information given by the network to the Press – release of Azerenergy JSC, about carried out capital and maintenance repair work at Ganja, Goygol, Samukh, Dashkesen, Shemkir, Tovuz, Aghstafa, Gazakh and at Gadabey administrative territories, supplying of the consumers with quality and stabile electric power is one of the main orders. Different setting repair and reconstruction measures were operated at TL by 35 kV and more tension. So that, transformer number 2 by 125 MVA was substituted with the one by 250 MVA and as a result of it the power was increased. At the same time, insulating circuit breakers and other equipments of were repaired
At the same time, equipments of the IV section at Samuz power plant by 500 kV, circuit breakers and other equipments of Shamkir TL by 330 kV, the I and II Aluminium TL were repaired during this period. Analogical measures were operated at Deliler Dartma and Ganja – 1 s/s by 110 kV.
Lets` noted that, different powered transformers were repaired and put into operation at Mughanli, Mashinqayirma, Melxior s/s by 110 kV and at Guneshli, Yanigli s/s by 35 kV. At the same time, beside transformer, circuit breakers, some oil circuit breakers of Tovuz, Guneshli, Aghstafa s/s by 110 kV and Gedebey, Shishtepe, Duz Resullu and at other s/s were repaired. In general, different powered transformers of other s/s were repaired and put into normal work regime.
Under the information given by the source about, carried out repair work at OHL by 110 – 35 kV, some part of the lines were renewed, stands were changed. By the way, about 1880 insulators were substituted with new ones.
Lets` noted at the end, measures are systematically implemented in the line of fire safety. The territory was cleaned of dry grass, level of oil at the equipments was controlled.