SUMQAYIT EŞ: KOLLEKTİV MÖVSÜMƏ HAZIRDIR
Tərtib olunmuş qrafikə uyğun olaraq cari il üçün nəzərdə tutulan bütün işlər yüksək səviyyədə icra olunur. Transformator və komplekt transformator məntəqələri (TM və KTM), ötürücü və paylayıcı xətlər üzrə nəzərdə tutulan işlər əsasən yekunlaşıb. Nəticə etibarı ilə payız-qış mövsümünə hazırlıq tədbirləri yekunlaşır.
“Sumqayıt Elektrik Şəbəkəsinn “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə, hazırda Sumqayıt şəhəri 15-ci məhəllədə yerləşən 110/35/6 kV-lik yarımstansiyadan şəhərin mərkəzinə 3 ədəd yeni 6 kV-lik kabel xətlərinin çəkilişi aparılır.
Mənbənin bildirdiyinə görə, təmir qrafikinə uyğun olaraq cari ilin son üç ayı ərzində 50-ə yaxın 10, 6 və 0,4 kV-lik kabel xətlərində təmir işləri aparılaraq 80-dən çox birləşdirici mufta istifadə edilmişdir. Eyni zamanda 4,4 km-dən artıq 10 və 6 kV-lik kabel və hava xətləri çəkilmiş, 26 dayaq quraşdırılmışdır. Bütün bunlarla yanaşı 0,4 kV-lik şəbəkələrin yenidənqurulması işləri ilə bağlı 20,5 km-ə yaxın SİP kabel xətləri də çəkilmişdir.
Qeyd edək ki, yenidənqurma və təmir işləri müəssisənin balans mənsubiyyətinə aid olan TM və KTM-lərdən də yan keçməmişdir. Belə ki, sözügedən dövrdə doqquz TM və KTM-lərdə müxtəlif təyinatlı təmir işləri həyata keçirilmiş və “Stansiya Sumqayıt” adlanan ərazidə yeni TM istismara verilmişdir. Eyni zamanda gücü 1000 KVA və 250 KVA olan iki yeni transformator quraşdırılmış, bir neçə transformator isə daha güclüsü ilə əvəzlənmişdir.
Mənbədən əldə edilən digər bir məlumata görə, cari ilin oktyabr ayında müəssisənin xidməti ərazisində keçirilmiş reydlər zamanı 330-a yaxın istehlakçının sayğac uçot komplektində qüsur aşkar edilmişdir ki, bundan 276-ı məişət abonenti (əhali) istehlakçılar qrupuna aiddir. Aşkar edilmiş qayda pozuntuları müvafiq qaydada aktlaşdırılmış və 693,1 min kilovatsaata yaxın itirilmiş elektrik enerjisinin 41,5 min manatdan çox istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. O cümlədən, məişət abonenti (əhali) istehlakçılar qrupunda isə bu göstəricilər müvafiq olaraq 264,7 min kilovatsaata yaxın və 15,8 min manatdan artıq olmuşdur. Hesabat ayında həmin bu məbləğin 15 faizdən artıq hissəsinin ödənişi təmin edilmişdir.
Mənbəyə istinadən onu da qeyd edək ki, cari ilin 10 ayı ərzində isə burada 2700-ə yaxın qayda pozuntusu fakt aşkar olunmuşdur ki, bundan 2430-u məişət abonenti (əhali) istehlakçılar qrupuna aiddir. Nəticədə 7 milyon 384,3 min kilovatsaatdan artıq (bundan 4 milyon 153,7 min kilovatsaata yaxını məişət abonenti (əhali) istehlakçılar qrupuna aiddir) itirilmiş elektrik enerjisinin 443,1 min manata yaxın istehlak dəyəri bərpa edilmişdir.
Həyata keçirilən müvafiq tədbirlər nəticəsində həmin bu məbləğin 67 faizdən artıq hissəsinin ödənişi təmin edilmiş və qalan hissənin ödənilməsi istiqamətində isə müvafiq tədbirlər həyata keçirilir.

SUMGAIT EN: COLLECTIVE ARE READY TO SEASON
Intended all measures for current year are executed in high level in accordance to prepared graphic. Intended measures for transformers and complete transformer points (TP and CTP), distribution and transmission lines are mainly finished. As a result of it, preparation to autumn – winter is going to be end.
According to the information given by Sumgait Electric Network to the Press – release of Azerenergy” JSC, at present installation of 3 cable line by 6 kV from s/s by 110/35/6  kV  to the city center is continued.
As the source informed, about 50 cable lines by 10, 6 and 0,4 kV were repaired and more than 80 couplings were given to use under repair work graphic, during last three months of the current year. At the same time, more than 4,4 km cable by 10 and 6 kV were installed, 26 stands were constructed. About 20,5 km SIL type cable was installed in accordance to reconstruction of the network by 0,4 kV.
Lets` noted that, reconstruction and repair work were also carried out at TP and CTP belonging to the enterprise balance. So that, different setting repair work were operated at nine TP and CTP and new TP was put into operation at the territory called “Stansiya Sumgait” during mentioned period. At the same time, two transformers by 1000 KVA and 250 KVA were constructed, some transformers were substituted with much more powerful ones.
Under other information given by the source, damages were discovered at meter complete of about 330 consumers during carried out spot – checks at the enterprise service territory in October of the current year.  And 276 of them belongs to private consumer group. Discovered infringements were relevantly acted and more than 415 00 kWh use value of about 6931 00 kWh loosed electric power was restored. By the way, about 2647 00 kWh and more than 158 00 manat belongs to private consumer group. More than 15 % of this sum was repaid  during financial period.
As the source informed, about 2700 violations of rule of electric power were discovered during 10 months of the current year, 2430 of them belongs to private consumer group. As a result of it, about 4431 00 manat use value of more than 7 million 3843 00 kWh (about 4 million 1537 00 kWh belongs to private consumer group) loosed electric power was restored.
More than 67 % of this sum was paid as a result of carried out measures and relevant measures were implemented in the line of paying of the remainder sum.