ŞƏBƏKƏ QIŞA HAZIRDIR
Tələbatçıların dayanıqlı və keyfiyyətli elektrik enerjisi ilə təchiz edilməsi üçün qabaqlayıcı tədbirlər payız-qış aylarında da davam etdirilir. Abşeron yarımadasının, o cümlədən paytaxt­ətrafı ərazilərin elektrik enerjisi ilə təminatında mühüm rolu olan “Abşeron Regional Elektrik Şəbəkəsi”ndə (REŞ) də belə tədbirlər görülməkdədir. Özündə Bakı və Abşeron şəbəkə sahələrini birləşdirən müəssisədən “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə, REŞ-in balans mənsubiyyətinə aid olan enerji obyektlərində hələ ilin ilk aylarından icrasına başlanmış tədbirlər ötürücü şəbəkənin dayanıqlığının təmin olunmasına xidmət edir.
Mənbənin bildirdiyinə görə, 500 kV-lik “Abşeron” yarımstansiyasında layihə əsasında 330 kV-lik açıq paylayıcı quruluşda (APQ) 3 saylı 400 MVA-lıq avtotransformatorun qoyulması ilə əlaqədar yenidənqurma işləri davam etdirilir. Paralel olaraq 220 kV-lik APQ-də də yenidənqurma işləri aparılır. Eyni zamanda, Bakı şəhərinin mərkəzi hissəsinin enerji təchizatının dayanıqlığının  daha da möhkəmləndiril­mə­si məqsədilə 220 kV-lik “Müş­fiq” yarımstansiyasında 3 saylı avtotransformator yerinə qoyulub və hazırda onun avadanlıqlarının quraşdırılması davam etdirilir.
220 kV-lik “Səngəçal” yarımstansiyasında yenidənqurma iş­ləri ilə əlaqədar APQ-də açar, gərginlik və cərəyan transformatorları yenisi ilə əvəzlənib. Eyni gərginlikli “Xırdalan” yarımstansiyasında da təmir işləri həyata keçirilib.
“Binəqədi” yarımstansiyasının gücünün artırılması, buradan qidalanan tələbatçıların daha keyfiyyətli elektrik enerjisi ilə təchiz olunmaları üçün də məqsəd­yönlü tədbirlər icra olunub. Belə ki, 3 və 4 saylı 40 MVA-lıq transformatorlar 63 MVA-lıqla əvəzlənib. “Zabrat” yarımstansiyasında isə qapalı paylayıcı quruluşun (QPQ) binasının tikintisi başa çatdırılıb və avadanlıqların quraşdırılması işlərinə start verilib.
Qeyd edək ki, həyata keçirilən tədbirlərin siyahısına 220 kV-lik “Hövsan”, 110 kV-lik  “Ramana”, “Zığ”, “8-ci kilometr” və digər yarımstansiyalarda aparılan təmir işləri də daxildir. Nəticə etibarı ilə həmin obyektlərdə də payız-qış möv­sümünə hazırlıqla əlaqədar  qrafik üzrə nəzərdə tutulan tədbirlər əsasən yerinə yetirilib. Konkret olaraq, müvafiq yarımstansiyaların dayanıqlığının daha da möhkəmləndirilməsi məqsədilə yağ açarlarının dəyişdirilməsi, yaxud bərpa edilməsi, eyni zamanda izolyatorların yeniləri ilə əvəzlənməsi istiqamətində lazımi tədbirlər görülüb. Bundan başqa, sözü­gedən yarımstansiyalarla yanaşı, “Suraxanı”, “205” və “Qala” ya­rımstansiyalarında işçilərin iş şəraitinin yaxşılaşdırılması məqsədilə inzibati binalarda təmir işləri aparılır.
Onu da qeyd etmək yerinə düşərdi ki, müəssisənin xidməti ərazisində hazırda 220 kV-lik “Böyükşor” və “Zabrat” yarımstansiyalarının tikintisi davam etdirilir.
Müəssisənin xidməti ərazisi üzrə dayanıqlığın və fasiləsizliyin təmin olunmasına da xüsusi diqqət yetirilir. Bu məqsədlə hazırda “Səngəçal” ES-220 kV-lik “Müş­fiq” yarımstansiyası, “Şimal” ES-220 kV-lik  “Hövsan” və “Şimal” ES-220 kV-lik “Zabrat” yarımstansiyaları arasında ikidövrəli hava xətlərinin tikintisi davam etdirilir. Paralel olaraq, 220 kV-lik “Ağsu” və “Qəbələ” hava xətləri də yenidən qurulur.
Yeri gəlmişkən, digər müəssisələrdə olduğu kimi burada da yanğın təhlükəsizliyi məsələlərinə xüsusi diqqət yetirilir. Elektrik verilişi xətlərinin mühafizə zonaları və yarımstansiyaların əraziləri quru otlardan, yağ tutumlu avadanlıq­ların ətrafı çirkli yağ örtüyündən təmizlənib. Eyni zamanda, mü­hafizə avadanlıqlarının nəzarət və ölçü cihazları təftiş edildikdən sonra aşkarlanan qüsurlar aradan qaldırılıb. Eləcə də bütün yarımstansiyalar ilkin yanğınsöndürmə avadanlıqları ilə təmin olunub, yeni istismara verilən bütün transformatorlara avtomatik yanğınsöndürmə qurğusu qu­raşdırılıb.

THE NETWORK IS READY TO WINTER
Relevant measures are continued in the line of supplying of the consumers with quality and stabile electric power during autumn – winter season. These type of measures were implemented at “Absheron Regional Electric Network” (REN) which plays the main role in supporting of Absheron and capital around territories with electric power. According to the information given by the enterprise to the Press – release of “Azerenergy” JSC, executed measures are servicing regularity of transmission network.
As the source informed, reconstruction work was implemented in accordance to reconstruction of auto transformer number 3 by 400 MVA at switch yard by 300 kV under “Absheron” s/s by 500 kV. And at the same time, reconstruction measures are operated at SY by 220 kV. Auto transformer number 3 was placed and at present construction of its equipments were continued at “Mushfiq” s/s by 220 kV in order to much more strengthened of stability of energy supply.
Circuit breakers, tension and current transformers were substituted with new ones in accordance to reconstruction of “Sengachal” s/s by 220 kV. Repair work was also implemented at the same tension “Khirdalan” s/s.
Purposeful measures are operated for increasing of power of “Binagadi” s/s with much more quality electric power. So that, the transformer number 3 and 4 by 40 MVA was substituted with the one by 63 MVA. Construction of SY at “Zabrat” s/s was over and construction of the equipments were started.
Lets` noted that, carried out repair work at Hovsan s/s by 220 kV, Ramana, Zigh, the VIII km by 110 kV and at other s/s are belonging to these type of measures. As a result of it, intended measures are relevantly operated in accordance to autumn –winter season.
In additional, repair work was implemented at Surakhani, 205 and Gala s/s in order to improve work condition of the workers.
It should be noted that, at present construction of Boyukshor and Zabrat s/s by 220 kV is continued at the enterprise service territory.
Supporting of stability and without interval supplying under the enterprise is in the center of the attention. For this purpose, construction of two circuit TL between Sangachal PP and Mushvig s/s by 220 kV, Shimal and Hovsan PP and Zabrat s/s by 220 kV are continued. Aghsu and Gabala TL by 220 kV were constructed.
By the way, fire safety is also in the center of the attention as at other enterprises. The territory was cleaned of dry grass and surround of oil capacious equipments were cleaned of dirty oil. At the same time, after inspection of discovered infringements they were prevented. At the same time s/s were supplied with fire extinguisher equipments.