Ölkə elektrik enerjisi sisteminin flaqmanı sayılan “Azərbaycan İstilik Elektrik Stansiyası”nda (İES) blokların yenidənqurulması işlərinin nəticəsi olaraq texniki iqtisadi göstəricilər qənaətbəxşdir. Hal-hazırda stansiya dispetçer qrafikinə uyğun fəaliyyətini davam etdirir.
Stansiyadan “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə, “Azərbaycan” İES-in kollektivi cari ilin 10 ayını da yüksək işgüzarlıq əhval-ruhiyyəsi ilə yola salıblar. O cümlədən, avqust ayının göstəriciləri də qənaətbəxşdir. Belə ki, cari ilin 10 ayı ərzində burada 6 milyard 567,3 milyon kilovatsaatdan artıq elektrik enerjisi istehsal edilmişdir. Qeyd edək ki, cari ilin oktyabr ayında isə stansiyada 636,4 milyon kilovatsaatdan artıq elektrik enerjisi istehsal edilmişdir.
Yeri gəlmişkən, həyata keçirilən müxtəlif profilaktik tədbirlər nəticəsində avadanlıqların istismar səviyyəsi daha da yüksəlmişdir ki, bu da elektrik stansiyasının digər texniki iqtisadi göstəricilərində də irəliləyişlərin əldə olunmasına imkan vermişdir.
Mənbədən onu da bildirdilər ki, respublika enerji sisteminin bütün sahələrində olduğu kimi, “Azərbaycan” İES-də də stansiyanın mövcud vəziyyətə uyğun normal fəaliyyətini davam etdirməsi üçün, o cümlədən stansiyanın qış mövsümünə hazırlığı, avadanlıqların keyfiyyətli istismarının təşkil olunması, qəza və imtinaların sayının minimuma endirilməsi məqsədilə bütün zəruri tədbirlər ardıcıllıqla həyata keçirilib. Belə ki, cari ili son üç ayı ərzində bir enerji blokunda əsaslı, üç enerji blokunda orta, digər enerji bloklarının hər birində isə cari təmir işləri aparılmışdır. 330 kV-lik yarımstansiyada isə 7 ədəd hava açarı müasir tipli vakuum açarla əvəz edilmiş və üç kompressor qurğusu əsaslı təmir olunmuşdur. Bütün bunlarla yanaşı 2 saylı tunelin tikintisi ilə bağlı olaraq qidalandırıcı suötürücü kanalın sağ yamacında betonlama, dib hissəsində torpaq işləri aparılmış, stansiyaya gələn ehtiyat qaz xəttinin isə müəyyən hissəsinin yeri dəyişdirilərək qaz xətti istismara verilmişdir.
Onu da qeyd etmək yerinə düşərdi ki, hazırda 330 kV-lik yarımstansiyada hava açarlarının eleqaz açarlarla əvəz edilməsi, köməkçi istehsal sahələrində avadanlıq, bina və qurğularda təmir-proflaktika və 2 saylı tuneldə tikinti işləri davam etdirilir.
Yanğın təhlükəsizliyi ilə əlaqədar verilən məlumatda isə bildirilir ki, stansiyada yanğınsöndürmə su xətləri və nasosxana saz vəziyyətə gətirilmiş, avtomatik yanğınsöndürmə sistemləri təftiş edilmiş, ərazi quru otlardan təmizlənmiş və digər qabaqlayıcı tədbirlər görülmüşdür.
Xatırladaq ki, elektrik stansiyası səkkiz enerji blokundan ibarətdir. Blokların yenidən qurulması nəticəsində stansiyanın imkan gücü 2000 MVt-dan 2600 MVt-a yüksəlmişdir.

Technical economical indicators are satisfactory as a result of reconstruction of the units at “Azerbaijan Thermal Power Plant” (TPP) which is flagman of the country electric energy system. At present, the power plant is operating under the dispatch office.
According to the information given by the power plant to the Press – release of “Azerenergy” JSC, the collective of “Azerbaijan” TPP is successfully spent 10 months of the current year. By the way, the indicators of August is satisfactory. So that, more than 6 milliard 567,3 million kWh was produced during 10 months of the current year. Lets` noted that, more than 636,4 million kWh electric power was generated at the power plant in October of the current year.
By the way, exploitation level of the equipments were much more increased as a result of carried out different type prophylactic measures and it makes opportunity for getting high results at technical indicators.
Under the information given by the source, all necessary measures are systematically implemented in order to continue normal work regime of the power plant at Azerbaijan TPP, by the way, preparation to winter season, quality exploitation of the equipments, decreasing to minimum of accidents. So that, capital repair work was operated at one energy unit, mid repair work was implemented at three energy units and maintenance repair work were carried out at other energy units. 7 Air circuit breakers were substituted with vacuum type ones at the s/s by 330 kV and three compressor equipments were capital repaired. Beside all of them, different type measures were operated at tunnel number 2.
It should be noted that, at present, substituting of circuit breakers at the s/s by 330 kV, repair – prevention measures at the equipments and equipments and construction work at tunnel number 2 were continued.
Under other information given by the source about fire safety, fire safety is in the center of the attention. The territory was cleaned of dry grass and other urgent measures were implemented.
Lets` remind that, power plant is consisting of eight energy units. Power of the power plant was increased from 2000 MW to 2600 MW as a result of reconstruction of the units.