TƏMIR IŞLƏRI DAVAM ETDIRILIR
Qarşıdan gələn qış aylarında elektrik enerjisi təchizatında dayanıqlığı təmin etmək üçün “Quba Elektrik Şəbəkəsi”ndə məqsədyönlü işlər həyata keçirilib. Şəbəkədən “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə verilən məlumatda bildirilir ki, 110/35/10 kV-lik “Quba” yarımstansiyasındakı transformatorlarda yoxlama-sınaq işləri aparılıb, ayırıcılarda, 10 kV-lik yağ açarlarında cari təmir işləri aparılıb. Paralel olaraq 35/10 və 35/6 kV-lik yarımstansiyaların elektrik avadanlıqlarında da təmir işləri həyata keçirilib.
Mənbəyə istinadən qeyd edək ki, bütün 110 və 35 kV-lik hava xətlərində trassa üzrə ağaclar budanıb. 35 kV-lik “Qonaqkənd”, “Kanal”, “Nasos”, “Nügədi” yarımstansiyalarında cari təmir işləri görülüb. Həmçinin 10, 6 və 0,4 kV-lik şəbəkədə bir sıra xətlərin naqilləri, dayaq və izolyatorları dəyişdirilib. Konkret desək, 6 və 10 kV-lik xətlərdə 139 ədəd, 0,4 kV-lik xətlərdə 41 ədəd dayaq yenisi ilə əvəz edilib. 455 izolyator dəyişdirilib, rayon mərkəzində 14,6 kilometrə yaxın kabel xətti çəkilib.
Onu da qeyd edək ki, transformator məntəqələrinin aşağı gərginlik lövhələrində təmir işi aparılıb, o cümlədən kabellər daha keyfiyyətliləri ilə dəyişdirilib, 0,4 kV-lik ayırıcılar yenisi ilə əvəzlənib.
Mənbə onu da bidirdi ki, rayon əhalisini müntəzəm və keyfiyyətli elektrik enerjisi ilə təmin etmək məqsədi ilə şəhər və kənd kompleks transformator məntəqələrində və elektrik verilişi xətlərində əsaslı və cari təmir işləri aparılıb. Ümumilikdə rayon üzrə 13 transformator məntəqəsində, elektrik verilişi xətlərinin 17 kilometrində əsaslı təmir işləri həyata keçirilib. Uzun müddət istismarda olan və artıq yüklənmə rejimində işləyən güc transformatorları dəyişdirilib. Rayonun İspik, Susay, Küsnət, Paşaoba, Qəçrəş, Qələdüz və Amsar kəndlərində olan transformatorlar tələb olunan gücə uyğun analoqlarla əvəzlənib.
Sonda onu da qeyd edək ki, 35/10 kV-lik “Qonaqkənd” yarımstansiyasında 10 kV-lik müasir tipli yeni vakuum açar quraşdırılıb, eyni gərginlikli “Söhüb” və “Qonaqkənd” hava xətlərində 35 kV-lik yağ açarları əsaslı təmir olunub. 35/10 kV-lik “Kanal” yarımstansiyasında 2,5 MVA-lıq yeni transformator quraşdırılıb, 10 kV-lik çıxış xətlərinin sxemində dəyişikliklər aparılıb.
Eyni zamanda, şəbəkə kollektivi rayon mərkəzinin abadlaşdırılmasında da fəal iştirak edir. Belə ki, şəhərin “Heydər Əliyev” prospektinin bir hissəsində müasir tipli işıqlandırma dayaqları quraşdırılıb, 5 kilometr uzunluğunda yeraltı kabel xətti çəkilib. Quba meydanında yeni inşa olunmuş istirahət parkının müasir tipli işıqlandırma sisteminin quraşdırılmasına texniki köməklik göstərilib. “Fətəlixan” küçəsində 0,4 kV-lik xətlərin bir hissəsi SİP kabellə əvəz olunub, küçədə yeni inşa edilən yolun trassasına maneə törədən 10 kV-lik elektrik xəttinin dörd dayağı oradan kənarlaşdırılıb, şəhərin işıqlandırılması ilə bağlı digər işlər görülüb.

Purposeful measures were implemented at “Guba Electric Network” (EN) in order to supply energy support during winter season. According to the information given by the network to the Press – release of “Azerenergy” JSC, testing measures were carried out at the transformers, maintenance repair work was operated   at oil circuit breakers by 10 kV of “Guba” s/s by 110/35/10 kV. Repair work was also implemented at electric equipments of s/s by 35/10 and 35/6 kV.
Under the information given by the source, trees along the  trace at the OHL by 110 and 35 kV were cut. Maintenance repair work was implemented at “Gonagkend”, “Canal”, “Nasos”, “Nugedi” s/s by 35 kV. At the same time, some lines, stands and insulators were changed at the network by 10, 6 and 0,4 kV. 41 stands were substituted with new ones at the lines by 0,4 kV, 139 ones at the lines by 6 and 10 kV. 455 insulators were changed, about 14,6  km cable was installed at the region center.
Lets` noted that, cables were substituted with much more quality ones at the transformer points. Disconnectors by 0,4 kV were substituted with new ones.
Capital and maintenance repair work were implemented at transformer points and TL of city and village complex in order to supply region people with quality and stabile electric power. In general, capital repair work was operated at 13 TP and at 17 km of  TL. The equipments were substituted with much more powerful ones at Ispik, Susay, Kusnet, Pashaoba, Gechresh, Geleduz and Amsar villages.
Lets` noted at the end that, modern type vacuum breakers were  constructed at “Gonagkend” s/s by 35/10 kV, oil circuit breakers by 35 kV are capital repaired at the same tensioned “Sohub” and “Gonagkend” TL. New transformer by 2,5 MVA was constructed and changes were carried out at schemes of input  lines by 10 kV at Canal s/s by 35/10 kV.
At the same time, city collective  take part in renovation of region center. So that, modern type lighting stands were constructed, 5 km underground cable was installed at Haydar Aliyev avenue. Lines by 0,4 kV were substituted with SIL type cables at Fetelikhan street.