MÖVSÜMƏ HAZIRLIQ İŞLƏRİ DAVAM EDİR
Istehlakçilara göstərilən xidmətin keyfiyyətinin daha da yaxşılaşdırılması, itkilərin azaldılması qarşıda duran ən mühüm vəzifələrdəndir. Bu istiqamətdə müvafiq tədbirlər müntəzəm olaraq davam etdirilir. Bütün elektrik şəbəkələrində (EŞ) olduğu kimi, “Bərdə” elektrik şəbəkəsində (EŞ) də bu istiqamətdə xeyli işlər görülmüş və tədbirlər davam etdirilir.
Sözügedən müəssisədən “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə, burada qış mövsümünə hazırlıq işləri davam edir, istehlak edilmiş elektrik enerji haqlarının tam ödənilməsi üçün də tədbirlər görülür. Belə ki, cari ilin son üç ayı ərzində  müəssisənin balans mənsubiyyətinə aid olan 10 kV-lik hava xətlərində müxtəlif təyinatlı təmir işləri həyata keçirilmiş, o cümlədən 6,7 kilometr xətdə əsaslı təmir işləri aparılmışdır. Eyni zamanda 0,4 kV-lik şəbəkənin 12,7 kilometrindən artıq hissəsində əsaslı və cari təmir işləri də aparılmışdır. Bütün bunlarla yanaşı yenidənqurma işləri çərçivəsində 10 və 0,4 kV-lik xətlərdə ümumilikdə 52 dayaq və 26 traves dəyişdirilmişdir
Qeyd edək ki, hesabat dövründə müəssisənin balans mənsubiyyətinə aid olan 34 TM-də də müxtəlif təyinatlı təmir işləri həyata keçirilmişdir.
Əldə etdiyimiz digər bir məlumata görə, burada cari ilin sentyabr ayında keçirilmiş reydlər zamanı 213 istehlakçının (bunun 204-ü məişət abonenti (əhali) istehlakçıları qrupuna aiddir) sayğac uçot komplektində qüsur aşkar edilərək 607,8 min kilovatsaatdan artıq (bunun 536,4 min kilovatsaatdan çoxu məişət abonenti (əhali) istehlakçıları qrupuna aiddir) itirilmiş elektrik enerjisinin istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Hesabat ayında həmin bu məbləğin (36,5 min manatın) müəyyən hissəsinin ödənişi təmin edilmişdir.
Mənbəyə istinadən qeyd edək ki, 2012-ci ilin 9 ayı ərzində keçirilmiş reydlər zamanı 2447 qayda pozuntusu (bunun 2178-i məişət abonenti (əhali) istehlakçıları qrupuna aiddir) faktı aşkar edilərək 9 milyon 668,6 min kilovatsaata yaxın (bunun 6 milyon 720,2 min kilovatsaata yaxını məişət abonenti (əhali) istehlakçıları qrupuna aiddir) itirilmiş elektrik enerjisinin 580,1 min manatdan artıq istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Həyata keçirilən müvafiq tədbirlər nəticəsində həmin bu məbləğin 25 faizə yaxın hissəsinin ödənişi təmin edilmiş və qalan hissənin ödənilməsi istiqamətində isə müvafiq tədbirlər həyata keçirilir.
Mənbədən əldə edilən məlumata istinadən sonda onu da qeyd edək ki, yenidən qurma və təmir işləri ilə yanaşı, xətlərə mane olan yaşıl kütlə təmizlənmişdir.

SEASONAL PREPARATION MEASURES ARE CONTINUED
Improving of service quality of the consumers, decreasing of losses are the main orders standing in front of us. Measures are systematically carried out in the line of it. Loads of measures were carried out in the line of it at Barda electric network” (EN) as at all electric networks.
According to the information given by mentioned enterprise to the Press – release of “Azerenergy” JSC, preparation to winter season is continued and measures are operated in the line of totally paying of energy fees of used electric power. So that, different setting repair work were implemented at TL by 10 kV belonging to the enterprise balance, by the way, 6,7 km line was capitally repaired during last three months of the current year. At the same time, more than 12,7 km distance at the network by 0,4 kV was capital and maintenance repaired. Beside all of them, 52 stands and 26 traverses at the lines by 10 and 0,4 kV were changed.
Lets` noted that, different setting repair work were carried out at 34 TP belonging to the enterprise balance during financial period.
Under other information given by the source, damages were discovered at meter account of 213 consumers (204 of them belongs to private consumer group) during carried out spot – checks in September of the current year. And use value of more than 6078 00 kWh (more than 5364 00 kWh belongs to private consumer group) loosed electric power was restored. Some part (36500 manat) of this sum was repaid during financial period.
Lets` noted stressing to the source that, 2447 infringements were observed during carried out spot – checks within 9 months of 2012 and more than 5801 00 manat use value of about 9 million 6686 00 kWh (about 6 million 7202 00 kWh belongs to private consumer group)   loosed electric power was restored. About 25 % of this sum was repaid as a result of carried out relevant measures and corresponding measures are operated in the line of paying of the remainder sum.