QIŞA HAZIRLIQ BAŞA ÇATIB
“Qışa hazırlıq tədbirlərini tam yerinə yetirmişik. Xətlərin trassası yaşıl kütlədən təmizlənib. Boşalmış naqillər çəkilib qaydaya salınıb. Güc transformatorları təmizlənib, yağ əlavə olunub. Yarımstansiyalardakı açarlar daha müasirləri ilə əvəzlənib. Əhali və digər istehlakçı qruplar fasiləsiz, dayanıqlı və keyfiyyətli elektrik enerjisi ilə təchiz edilir”.
“Şəmkir” elektrik şəbəkəsi”ndən (EŞ) görülmüş işlər barədə “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumatda belə deyilir. Məlumata görə, son iki ayda abonentlər üçün 198 yeni sayğac quraşdırılıb, 410 ədəd sayğac dəyişdirilib. Gücü 1,08 MVA olan 4 ədəd transformatorda əsaslı təmir işləri aparılıb. Şəbəkə kollektivi 6-10 kV-lik elektrik verilişi xətlərinin 9 kilometrində, 0,4 kV-lik elektrik verilişi xətlərinin isə 5 kilometrində təmir işləri görüb. 18 transformator məntəqəsi əsaslı, ümumi gücü 8,5 MVA olan 18 transformator isə cari təmir edilib.
“Tovuz” elektrik şəbəkəsindən əldə edilən məlumata görə, rayonunun enerji təchizatçıları da son aylarda analoji tədbirlər həyata keçiriblər. Şəbəkə üzrə 147 ədəd yeni sayğac quraşdırılıb, istifadəyə yararsız xeyli sayğac isə dəyişdirilib. 6-10 kV-lik dayaqlardan 18-i yenisi ilə əvəz edilib. Kompleks transformator məntəqələrinin 7-də və 5 ədəd transformatorda əsaslı təmir aparılıb.
Qeyd edək ki, bütün bunlarla yanaşı rayonun müxtəlif ərazilərində 6-10 və 0,4 kV-lik EVX-də cari təmir işləri görülüb. Gücü 2,18 MVA olan 10 ədəd transformator cari təmirdən çıxarılıb, üç ədəd 6-10 kV-lik vakuum açarı quraşdırılıb. Bu şəbəkədə də qış mövsümünə dair tədbirlər planı demək olar ki, yerinə yetirilib.
Yeri gəlmişkən, “Gəncə REŞ”də bir sıra tədbirlər həyata keçirilib ki, bu da enerji verilişinin dayanıqlığına və keyfiyyətinə müsbət təsir göstərib. Belə ki, 110/35/6 kV-lik "Daşkəsən" yarımstansiyasında 2 nömrəli 20 MVA-lıq transformatorun 110 kV-lik, 110/35/6 kV-lik "Daş Salahlı" yarımstansiyasında isə 4 MVA-lıq transformatorun 35 kV-lik yağ açarlarının cari təmiri həyata keçirilib. 110/35/10 kV-lik "S.Vurğun" yarımstansiyasından qidalanan 35 kV-lik "Tatlı" hava xəttinin 10 kV-lik vakuum açarının cari təmiri də aparılıb. Bununla yanaşı, müxtəlif gücə malik "Melxior", "AzKTA", "Qandallar" yarımstansiyalarında transformatorların, yağ açarlarının cari və əsaslı təmirləri də görülən işlər sırasındadır.
Onu da qeyd etmək yerinə düşərdi ki, yüksək gərginlikli elektrik verilişi xətləri üzrə müəssisədə ardıcıl olaraq təmir işləri görülüb. 330 kV-lik "Gəncə Alüminium Zavodu", "Ağstafa", 35 kV-lik 1-ci "Alabaşlı" EVX-lərdə cari təmir işləri başa çatıb.
Müəssisənin energetikləri bunlarla arxayınlaşmır, cari və əsaslı təmir işlərini zəruri nöqtələrdə həyata keçirirlər.

WINTER PREPARATION WAS OVER
Winter preparation was totally carried out. The trace of the lines were cleaned of green mass. Discharged cables were stretched out. Power transformers were cleaned, oil was added. Circuit breaker at the s/s were substituted with much more modern types.  People and other consumers groups  were supplied with quality and stabile electric energy.
It was noted in the information given by “Shamkir electric network” (EN) to the Press – release of “Azerenergy” JSC. As they noted, 198 new meters were constructed, 410 meters were changed for subscribers during last two months. Capital repair work was implemented at 4 transformers by 1,08 MVA. Repair was also carried out at 9 km of the lines by 6 – 10 kV and at 5 km of the lines by 0,4 kV by network collective. 18 transformers were capital repaired, 18 transformers by 8,5 MVA were maintenance repaired.
According to the  information given by “Tovuz electric network”, analogical measures were implemented at the region by energy suppliers. 147 meters were construct new ones. A lot of out of service meters were changed. 18 stands by 6 – 10 kV were substituted with ones. 5 transformers and 7 CTP were capital repaired.
Lets` noted that, beside all of them, maintenance repair work were implemented at TL by 6 – 10 and 0,4 kV of different territories of the region. 10 transformers by 2,18 MVA  were maintenance repaired, three vacuum type breakers by 6 – 10 kV were  contracted. Winter preparation is mainly over in the network.
By the way, loads of measures were implemented at Ganja REN and it plays the main role is supplying of the consumers with quality and stabile electric power. So that, oil circuit breaker by 110 kV of the transformer number 2 of “Dashkesen” s/s, oil circuit breaker by 35 kV of the transformer by 4 MVA of Dash Salahli s/s were repaired. Vacuum breaker by 10 kV of “Tatli” TL by 35 kV feeding from S. “Vurghun” s/s by 110/35/10 kV was maintenance repaired. Beside it, capital and maintenance repair work of  transformers, oil circuit breakers of “Melxior”, “AzKTA”, “Gandallar” s/s are belonging to these type of measures.
It should be noted that, repair work was implemented at  the enterprise under high voltage TL. Maintenance repair work was implemented at “Ganja Aluminium Zavodu”, “Aghstafa” TL by 330 kV, the I “Alabashli” TL by 35 kV.