“OGUZ EŞ”: TƏMİR İŞLƏRİ APARILIB
Görülən bütün məqsədyönlü tədbirlər həm enerji itkisinin qarşısının alınmasında, həm istehlakın dəqiqləşdirilməsində, həm də ümumi ödənişin artmasında öz müsbət nəticəsini göstərməkdədir.
“Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə “Oğuz” elektrik şəbəkəsindən (EŞ) daxil olan məlumata görə, cari ilin son üç ayında müəssisənin xidməti ərazisində həyata keçirilmiş təmir işləri zamanı 10 kV-lik xətlərin 2,4 km-i təmir edilmişdir. Buraya eynigərginlikli “Şəhər”, “Qumluq”, “Padar” və digər xətlərdə aparılan işlər də aiddir. Eyni zamanda həmin bu müddətdə 0,4 kV-lik xətlərdə həyata keçirilmiş müxtəlif təyinatlı təmir işləri zamanı xətlərin bir km-dən artıq hissəsində də əsaslı və cari təmir edilmişdir. Mənbəyə istinadən qeyd edək ki, təmir işləri müəssisənin balans mənsubiyyətinə aid TM-lərdən də yan ötməmişdir. Belə ki, sözügedən dövrdə 8 TM-də müxtəlif təyinatlı təmir işləri həyata keçirilmişdir.
Mənbənin elektrik enerjisindən qeyri qanuni istifadə hallarının qarşısının alınması istiqamətində həyata keçirilmiş tədbirlər barəsində verdiyi məlumatda o da bildirilir ki, cari ilin sentyabr ayında müəssisənin xidməti ərazisində keçirilmiş reydlər zamanı 11 istehlakçının elektrik enerjisindən istifadə qaydalarını pozması faktı aşkar edilmişdir. Aşkar edilmiş qayda pozuntuları müvafiq qaydada aktlaşdırılmış və 15,2 min kilovatsaatdan artıq itirilmiş elektrik enerjisinin 910 manatdan çox istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Hesabat ayında həmin bu məbləğlə yanaşı, ötən ayların aktlarına görə yaranmış debitor borcun da müəyyən hissəsinin ödənişi təmin edilmişdir.
Onu da qeyd edək ki, cari ilin 9 ayı ərzində isə 140-dan çox qayda pozuntusu aşkar edilərək akt tərtib olunmuş, 2 milyon 420,2 min kilovatsaata yaxın itirilmiş elektrik enerjisinin 145,2 min manatdan artıq istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Həyata keçirilən müvafiq tədbirlər nəticəsində həmin bu məbləğin 14 faizə yaxın hissəsinin ödənişi təmin edilmiş və qalan hissənin ödənilməsi istiqamətində isə müvafiq tədbirlər həyata keçirilir.
Sonda onu da qeyd edək ki, yenidən qurma və təmir işlərinin aparılması ilə yanaşı, TM və KTM-lərdə avadanlıqlar təftiş edilmiş, xətlərə mane olan yaşıl kütlə və ərazi quru otlardan təmizlənmişdir.

Carried out purposeful measures give positive results in preventing of energy loss, specifying of consumption and increasing of total payment.
According to the information given by the “Oghuz electric network” (EN) to the Press – release of “Azerenergy” JSC, 2,4 km line was repaired at the lines by 10 kV during carried out repair work at the enterprise service territory within last months of the current year. The same tensioned “Sheher”, “Gumlug”, “Padar” and TL are belonging to these type measures. Lets` noted stressing to the source that, repair work was also implemented at balance belonging of the enterprise. So that, different setting repair work were operated at 8 TP.
It was also informed in the information given by the source about preventing of illegal use of electric power, violations of rule of electric power of 11 consumers were discovered at the enterprise service territory in September of the current year. Discovered infringements were relevantly acted and more than 910 manat use value of more than 152 00 kWh loosed electric power was restored. Beside paying of these sum, the debtor dents of last months were also paid.
Lets` noted that, more than 140 infringements were discovered during 9 months of the current year and more than 1452 00 manat use value of about 2 million 4202 00 kWh loosed electric power was restored. About 14 % of this sum was repaid and relevant measures are implemented in the line of paying of the remainder sum.
Lets` noted at the end that, beside reconstruction and repair work, the equipments were inspected at TP and CTP, the territory was cleaned of green mass and dry grass.