Ötürücü və paylayıcı şəbəkələrdə işlər böyük vüsət alıb. Avadanlıqların ifrat yüklənmədən və digər arzuolunmaz təsirlərdən qorunması üçün, eyni zamanda itkilərin qarşısının alınması istiqamətində zəruri tədbirlər həyata keçirilib.
“Bağlar Elektrik Şəbəkəsi”ndən (EŞ) “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xıdmətinə daxil olan məlumata görə, cari ilin sentyabr ayında müəssisənin xidməti ərazisində keçirilmiş reydlər zamanı 43 istehlakçının (bunun 41-i məişət abonenti (əhali) istehlakçıları qrupuna aiddir) sayğac uçot komplektində qüsur aşkar edilmişdir. Aşkar edilmiş qayda pozuntuları müvafiq qaydada aktlaşdırılmış və 56 min kilovatsaata yaxın (bunun 39,9 min kilovatsaatadan çoxu məişət abonenti (əhali) istehlakçıları qrupuna aiddir) itirilmiş elektrik enerjisinin 3,4 min manata yaxın istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Həyata keçirilən müvafiq tədbirlər nəticəsində hesabat ayında həmin bu məbləğin müəyyən hissəsinin ödənişi təmin edilmişdir.
Qeyd edək ki, cari ilin 9 ayı ərzində aşkar edilmiş 523 qayda pozuntusuna (bunun 492-i məişət abonenti (əhali) istehlakçıları qrupuna aiddir) görə isə 1 milyon 236,2 min kilovatsaatdan artıq (bunun 790,9 min kilovatsaata yaxını məişət abonenti (əhali) istehlakçıları qrupuna aiddir) itirilmiş elektrik enerjisinin 74,2 min manata yaxın istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Həmin bu məbləğin 60 faizdən artıq hissəsinin ödənişi təmin edilmiş və qalan hissənin ödənilməsi istiqamətində isə müvafiq tədbirlər həyata keçirilir.
Mənbədən bu enerji təsərrüfatının transformator məntəqələrində (TM) və 10, 6 və 0,4 kV-lik şəbəkələrinin mövcud vəziyyəti barəsində daxil olan məlumata görə, EŞ-in xidməti ərazisindəki 10 kV-lik “Məhəmmədi”, “Fatmai-2” və digər, 6 kV-lik “Novxanı-1”, “Bağ”, “Görədil bağ” və digər bir neçə hava xətlərində (HX) müəyyən dayaqlar arası naqil və həmin dayaqlardakı izolyatorlar da dəyişdirilmişdir. Eyni zamanda 0,4 kV-lik şəbəkələrdə də müxtəlif təyinatlı təmir işləri aparılmışdır. Bu qabaqlayıcı tədbirlər nəticəsində şəbəkələrin enerji ötürmə qabiliyyəti artırılmış, elektrik enerjisinin keyfiyyəti və təhlükəsizliyi daha da möhkəmlənmişdir.
Qeyd edək ki, hesabat dövründə müəssisənin balans mənsubiyyətinə aid olan 10 TM-də də müxtəlif təyinatlı təmir işləri aparılmış, o cümlədən qoruyucular, 0,4 KV-lik açarlar quraşdırılmış və transformatorlara yağ əlavə edilmişdir. Eyni zamanda bir transformator da əsaslı təmir edilərək istehlakçıların xidmətinə verilmişdir.

FORTHCOMING MEASURES ARE CARRIED OUT
Measures are carried out at distribution and transmission networks. Necessary measures are carried out for preventing of losses and extreme loadings of the equipments.
According to the information given by “Baghlar Electric Network” (EN) to the Press – release of “Azerenergy” JSC, damages were discovered at meter account of 43 consumers (41 of them belongs to private consumer group) at the enterprise service territory during carried out spot – checks in September of the current year. Discovered infringements were relevantly acted and about 34 00 manat use value of about 56 thousand kWh (more than 399 00 kWh belongs to private consumer group) loosed electric power was restored. Some part of this sum was repaid as a result of carried out purposeful measures.
Lets` noted that, 523 infringements (492 of them belongs to private consumer group) were discovered during 9 months of the current year and about 742 00 manat use value of more than 1 million 2362 00 kWh (about 7909 00 kWh belongs to private consumer group) loosed electric power was restored. More than 60 % of this sum was repaid and relevant measures are operated in the line of paying of the remainder sum.
Under the information given by the source about available situation of the networks by 10, 6 and 0,4 kV at transformer points (TP) of this energy economy, cable and insulators between stands were changed at Mammadli, Fatmai – 2 TL by 10 kV, Novkhani – 1, Bagh, Goradil bagh TL by 6 kV and at other TL. At the same time, different setting repair work were operated at the networks by 0,4 kV. Ability of energy transmission of the networks, quality and safety of electric energy were much more strengthened as a result of carried out forthcoming measures.
Lets` noted that, different setting repair work were implemented at TP by 10 kV belonging to enterprise balance during financial period. By the way, circuit breakers by 0,4 kV were constructed and oil was added to transformers. At the same time, transformers were capital repaired and put into operation.