“CƏLİLABAD EŞ”: TƏMİR İŞLƏRİ VAXTINDA YERİNƏ YETİRİLİR
“Cəlilabad” elektrik şəbəkəsində (EŞ) istehlakçılara göstərilən xidmətin səviyyəsinin daha da yüksəldilməsi, itkilərin azaldılması, sərf olunmuş enerjinin dəyərinin vaxtında ödənilməsi məqsədilə paylayıcı elektrik verilişi xətlərində, transformator məntəqələrində müvafiq təmir işləri aparılır. Müəssisənin kollektivi öhdələrinə düşən işi layiqincə yerinə yetirmək üçün bütün qüvvələrini səfərbər etmişdir.
Sözügedən müəssisədən “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə, cari ilin sentyabr ayında müəssisənin xidməti ərazisində keçirilmiş reydlər zamanı 53 istehlakçının sayğac uçot komplektində qüsur aşkar edilmişdir. Aşkar edilmiş qayda pozuntuları müvafiq qaydada aktlaşdırılmış və 139,2 min kilovatsaatdan artıq itirilmiş elektrik enerjisinin 8,4 min manata yaxın istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Hesabat ayında həmin bu məbləğin 37 faizdən artıq hissəsinin ödənişi təmin edilmişdir. Qeyd edək ki, cari ilin 9 ayı ərzində burada keçirilmiş reydlər zamanı aşkar edilmiş 410 qayda pozuntusuna görə 1milyon 440,7 min kilovatsaatdan çox itirilmiş elektrik enerjisinin 86,4 min manatdan artıq istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Həyata keçirilən müvafiq tədbirlər nəticəsində həmin bu məbləğin 31 faizdən çox hissəsinin ödənişi təmin edilmiş və qalan hissənin ödənilməsi istiqamətində isə müvafiq tədbirlər həyata keçirilir.
Mənbəyə istinadən onu da qeyd edək ki, cari ilin son üç ayı ərzində müəssisənin xidməti ərazisində 10 kV-lik EVX-lərin 14,4 kilometri yenidən qurulmuş, 11,8 km-dən artıq hissəsi isə əsaslı təmir olunmuşdur. Eyni zamanda 0,4 kV-lik xətlərin isə 6,1 km-dən artıq hissəsində əsaslı təmir işləri həyata keçirilmişdir.
Onu da qeyd etmək yerinə düşərdi ki, sözügedən dövrdə müəssisənin balans mənsubiyyətinə aid olan TM-lərin 23-ü yenidən qurulmuş, 53-də isə müxtəlif təyinatlı təmir işləri həyata keçirilmişdir. Eyni zamanda ümumi gücü 1,4 MVA-ya yaxın olan 8 transformator da təmir edilərək təkrar şəbəkəyə qoşulmuşdur.

JALILABAD EN: REPAIR WORK IS IMPLEMENTED IN TIME
Relevant repair work was implemented at TL and transformer points in order to increase of service quality for consumers of Jalilabad EN, decrease of losses, paying of value of used electric power. The collective of the enterprise are assiduously try to handle their work well.
According to the information given by mentioned enterprise to the Press – release of Azerenergy JSC, violations of rule of electric power of 53 consumers were discovered during carried out spot – checks at the enterprise service territory in September of the current year. Discovered infringements were relevantly acted and about 84 00 manat use value of more than 1392 00 kWh loosed electric power was restored. More than 37 % of this sum was repaid during financial period.
Lets` noted that,  410 violations of rule of electric power were discovered  and more than 864 00 manat use value of more than 1 million 4407 00 kWh loosed electric power was restored. More than 31 % of this sum was repaid as a result of carried out measures and relevant measures were operated in the line of repaying of the remainder sum.
Lets` noted stressing to the source, 14,4 km of the lines by 10 kV were reconstructed, more than 11,8 km was capital repaired at the enterprise service territory during last three months of the current year.
It should be noted that, 23 TP were reconstructed, 53 of them were differently repaired during mentioned period. At the same time, 8 transformers about 1,4 MVA were repaired and connected to the network.