İSTEHLAK MƏDƏNİYYƏTİ YÜKSƏLİR
“Astara Elektrik Şəbəkəsi”ndə həyata keçirilən məqsədyönlü tədbirlər rayonun elektrik enerjisinə olan tələbatını daha da dayanıqlı şəkildə ödəməyə imkan verir.
Sözügedən müəssisədən “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə, rayon əhalisinin daha da keyfiyyətli və dayanıqlı elektrik enerjisi ilə təmin edilməsində heç bir problem yoxdur. Belə ki, Astarada elektrik enerjisinin keyfiyyətli və davamlı ötürülməsi məqsədi ilə elektrik verilişi xətləri, transformator məntəqələri və yarımstansiyalarda təmir işləri yerinə yetirilib. Məsələn, bu ilin səkkiz ayı ərzində 10 kV-lik xətlərdə 38 ədəd dayaq, 0,4 kV-lik xətlərdə 12 ədəd dayaq dəyişdirilib. Rayon mərkəzində 1200 metr SİP kabel çəkilib, yarımstansiyalarda 27 ədəd transformator təmir olunub. Bundan başqa, 110 kV-lik «Astara» yarımstansiyasında ümumilikdə 17 ədəd yağ açarı təmir edilib.
Qeyd edək ki, 35 kV-lik «Ərçivan» yarımstansiyasında isə 1,6 MVA və 2,5 MVA-lıq transformatorlar, xeyli sayda yağ açarı təmir edilib. Həmçinin «Pensər» və «Lovayin» yarımstansiyalarında da yağ açarları təmir olunub. Yarımstansiyalarda ümimilikdə 3 tona yaxın transformator yağı dəyişdirilib.
Mənbədən o da bildirildi ki, şəbəkənin xidməti ərazisində sayğacdankənar istifadə hallarına, az da olsa, təsadüf edilir. Əsasən ucqar kəndlərdə baş verən belə hadisələri aşkarlamaq üçün hər gün reydlər keçirilir. Qayda pozuntuları müvafiq şəkildə aktlaşdırılır. Görülən tədbirlər nəticəsində elektrik enenjisindən qeyri-qanuni istifadə edənlərin sayı getdikcə azalır, əhali istehlak mədəniyyətinə yiyələnir.

CONSUMPTION CULTURE IS INCREASED
Carried out purposeful measures at “Astara Electric Network” makes opportunity for meeting of requirements of electric energy.
According to the information given by mentioned enterprise to the Press – release of “Azerenergy” JSC,  there is no problem in supplying of region people with quality and regular electric power. So that, repair work was operated at TL, transformer points and at s/s of “Astara”  electric network in order to transmission of electric energy with quality and stabile form. 38 stands by 10 kV, 12 stands by 0,4 kV  were changed during eight months of the current year. 1200 meter SIL type cable was installed, 27 transformers were repaired at the region center. In general, 17 oil circuit breakers were repaired at “Astara” s/s by 110 kV.
Lets` noted that,  lots of oil circuit breakers, transformers by 1,6 MVA and 2,5 MVA were repaired at “Erchivan” s/s by 35 kV. Oil circuit breakers were repaired at “Penser” and “Lovayin” s/s. About  3 ton transformer oil was changed at the s/s. About 3 ton transformers were changed at the s/s.
As the source informed, out of meter use of electric power was observed at the network service territory. Every day spot – checks were carried out for discovering of there type of situations. Illegal use of electric power is prevented, people is getting of consumption culture.