MÖVSÜMİ TƏDBİRLƏR VAXTINDA İCRA EDİLİR
Ölkənin enerji təhlükəsizliyi üçün yaradılmış təminatlar əsasında generasiya güclərinin daha da artırılması, müasir və mütərəqqi texnologiyalar əsasında inkişaf edən iqtisadiyyatımızın elektrik enerjisi təminatının möhkəmləndirilməsi istiqamətində müstəqilliyimiz dövründə tikintisi reallaşdırılmış elektrik stansiyalarından biri də “Bakı İstilik Elektrik Mərkəzi”dir (İEM). Digər enerji obyektlərində olduğu kimi, burada da mövsümi tədbirlər vaxtlı-vaxtında icra edilir. Bu da öz növbəsində həm elektrik, həm də istilik enerjisi istehsalı üzrə ixtisaslaşmış bu müəssisədə istehsal prosesinin dayanıqlığını daha da artırır və nəticədə texniki–iqtisadi göstəricilərin yaxşılaşmasına kömək edir.
Sözügedən müəssisədən “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumatda belə qeyd edilir.
Mənbənin bildirdiyinə görə, dispetçer qrafikinə uyğun olaraq  müəssisədə cari ilin sentyabr ayında 47,2 milyon kilovatsaata yaxın  elektrik enerjisi istehsal edilmişdir.
Qeyd edək ki, cari ilin 9 ayı ərzində 411,4 milyon kilovatsaatdan artıq elektrik enerjisi istehsal edilib.
Yeri gəlmişkən, avadanlıqların iş səmərəliliyinin artırılması, enerjinin ötürülməsi və paylaşdırılması sistemlərinin dayanıqlı, sabit işləməsi və istismar səviyyəsinin  yüksəldilməsi istiqamətində həyata keçirilmiş məqsədyönlü tədbirlər nəticəsində  həm elektrik, həm də istilik enerjisinin buraxılışında digər texniki göstəricilərdə də müsbət nailiyyətlər əldə edilmişdir.
Mənbədən cari ilin son üç ayında görülmüş təmir işləri barəsində əldə etdiyimiz digər bir məlumata görə, 110 kV-lik yarımstansiyanın ərazisində müxtəlif təyinatlı təmir işləri aparılmış və transformator təftiş edilmişdir. O cümlədən, eleqaz açarları, gərginlik transformatorları quraşdırılmış, yağ açarları təmir olunmuşdur. Eyni zamanda elektrik mühərriklərində və digər köməkçi avadanlıqlarda da əsaslı təmir işləri yerinə yetirilmişdir. Aparılan işlərin siyahısı ümumilikdə kifayət qədər zəngindir.
Onu da qeyd edək ki, sözügedən dövrdə azot xətti tamamilə yenilənmiş, 2 saylı mazut, 4 saylı şəbəkə nasosları da təmir olunmuşdur. Bütün bunlarla yanaşı qaz-turbin qurğusunda və onun digər avadanlıqlarında da müxtəlif təyinatlı təmir işləri həyata keçirilmişdir. Ümumiyyətlə isə payız-qış mövsümünə hazırlıqla bağlı tədbirlər planınında qrafik üzrə nəzərdə tutulmuş işlər başa çatdırılmışdır. Hazırda stansiya dispetçer qrafikinə uyğun olaraq fəaliyyət göstərir.
Yeri gəlmişkən, işçilərin iş şəraitinin yaxşılaşdırılması məqsədilə inzibati binada və digər yardımçı binalarda da təmir işləri görülmüşdür. Onu da qeyd etmək yerinə düşərdi ki, payız-qış mövsümündə stansiyanın dayanıqlı və təhlükəsiz iş rejimini saxlamaq məqsədilə tərtib edilmiş tədbirlər planına uyğun olaraq işlər qrafik üzrə davam etdirilir.

SEASONAL MEASURES ARE IMPLEMENTED IN TIME
“Baku Thermal Electric Center” (TEC) is one of the main centers playing role in increasing of generation power, realizing of modern technology. Seasonal measures are implemented in time there as at other energy objects. And it plays the main role in increasing of stability and as a result of it, improving of technical – economical indicators.
As the source informed, about 47,2 million kWh electric power was produced at the enterprise in September of the current.
Lets` noted that, more than 411,4 million kWh electric power was generated at the enterprise during 9 months of the current year.
By the way, positive results were achieved in electric and thermal power transmission as a result of carried out purposeful measures in the line of increasing of efficiency of the equipments and increasing of exploitation level of energy transmission and distribution systems.
According to the information given by the source about carried out repair work, different setting repair work were implemented at s/s by 110 kV and inspection work was operated at the transformers. By the way, circuit breakers, tension transformers, oil circuit breakers were repaired. At the same time, capital repair work was operated at the engines and at other equipments. List of carried out measures are enough rich.
It should be noted that, nitrogen line was totally renewed, network pumps number 4 and black oil pump number 2 were also repaired. Beside all of them different setting repair work were implemented at gas turbine equipment and at other equipments. In general, measures intended for preparation to autumn winter season is finished. At present, the power plant is operated under the dispatch graphic.
By the way, repair work was also implemented at administrative buildings and at other buildings in order to improve of work condition of the workers. It should be noted at the end that, measures are continued under the graphic in order to save stabile and safety work regime.