Ölkə ərazisində istehlakçıların keyfiyyətli və dayanıqlı elektrik enerjisi ilə təmin edilməsi istiqamətində fəaliyyət göstərən enerji təsərrüfatlarında ənənəvi təmir-bərpa işləri yerinə yetirilir.
“Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə “Şəki Elektrik Şəbəkəsi”ndən (EŞ) daxil olan məlumata görə, müəssisənin xidməti ərazisində payız-qış mövsümünə hazırlıq məqsədilə bir sıra təmir işləri yerinə yetirilib. O cümlədən, cari ilin son üç ayı ərzində 6-10/0,4 kV-lik transformator məntəqələrinin (TM) 27-də müxtəlif təyinatlı təmir işləri həyata keçirilmişdir.
Qeyd edək ki, 10, 6 və 0,4 kV-lik hava elektrik verilişi xətlərində də əsaslı və cari təmir işləri aparılmış, istismara yararsız naqillər yeniləri ilə əvəz edilmişdir. Nəticədə 12,5 kilometrdən artıq hava xətti təmir olunmuşdur. Buraya Daşüz, Aydınbulaq, Turan və s. kəndlərdəki 10 kV-lik, həmçinin Qayabaşı, Oxud, Qoxmuq və digər kəndlərin 0,4 kV-lik xətlərində həyata keçirilmiş işlər daxildir.
Mənbəyə istinadən onu da qeyd edək ki, cari ilin avqust ayında müəssisənin xidməti ərazisində keçirilmiş reydlər zamanı 33 istehlakçının sayğac uçot komplektində pozuntu faktı aşkar edilmişdir. Aşkar edilmiş qayda pozuntuları müvafiq qaydada aktlaşdırılmış və 113,8 min kilovatsaatdan artıq itirilmiş elektrik enerjisinin 6,8 min manatdan çox istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Həyata keçirilən müvafiq tədbirlər nəticəsində hesabat ayında həmin bu məbləğlə yanaşı ötən ayların aktlarına görə yaranmış debitor borcun da müəyyən hissəsinin ödənişi təmin edilmişdir.
Onu da qeyd edək ki, sözügedən müəssisə üzrə cari ilin 8 ayı ərzində 390-dan artıq qayda pozuntusu aşkar edilərək akt tərtib olunmuşdur. Nəticədə 1 milyon 555,9 min kilovatsaatdan artıq itirilmiş elektrik enerjisinin 93,4 min manata yaxın istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Həmin bu məbləğlə yanaşı ötən ilin aktlarına görə yaranmış debitor borcun da müəyyən hissəsinin ödənişi də təmin edilmişdir.
Sonda onu da bildirək ki, şəbəkənin istismar vəziyyətinin yaxşılaşdırılması üçün zəruri tədbirlər davam etdirilir. Vaxtında aparılan cari və əsaslı təmir işləri nəticəsində istehlakçılar daha dayanıqlı elektrik enerjisi ilə təmin olunurlar.

Traditionally repair – restoration work is carried out at energy economy in the line of supplying of electric energy with quality and stabile electric power of the consumer of the state.
According to the information given by “Shaki Electric Network” (EN) to the Press – release of “Azerenergy” JSC, loads of measures are implemented in order to preparation to autumn – winter season at the enterprise. By the way, different setting repair work were implemented at 27 transformer points (TP) by 6-10/0,4 kV during last three months of the current year.
Lets` noted that, capital and maintenance repair work were operated at TL by 10, 6 and 0,4 kV and out of service cables were substituted with new ones. As a result of it, more than 12,5 km TL was repaired. Dashuz, Aydinbulag, Turan and itc. Villages, at the same time Gayabashi, Okhud, Gokhmug lines by 10 kV and other lines by 0,4 kV are belonging.
Lets` noted stressing to the source that, violations of rule of electric power of 33 consumers were discovered as a result of carried out spot – checks at the enterprise in August of the current year. Discovered infringements were relevantly acted and more than 68 00 manat use value of more than 1138 00 kWh loosed electric power was restored. Beside paying of this sum as a result of carried out relevant measures, debtor debts of last months were also paid.
Lets` noted that, violations of rule of electric power of 390 consumers were discovered during 8 months of the current year and statements were drawn up against them. And as a result of it, about 934 00 manat use value of more than 1 million 5559 00 kWh loosed electric power was restored. Beside paying of this sum as a result of carried out relevant measures, debtor debts of last months were also paid.
Lets` noted at the end that, necessary measures are continued in the line of improving of commission situation of the network. The consumers were supplied with much more stabile electric power as a result of in time carried out capital and maintenance repair work.