“ABŞERON REŞ”: TƏMİR İŞLƏRİ DAVAM EDİR
Digər enerji müəssisələrində olduğu kimi, Abşeron yarımadası və Bakıətrafı ərazilərin elektrik enerjisi ilə təminatında müstəsna rolu olan “Abşeron Regional Elektrik Şəbəkəsi”nin də (REŞ) balans mənsubiyyətinə aid olan enerji obyektlərində də son aylarda sistem əhəmiyyətli xeyli tədbirlər həyata keçirilmiş və bu istiqamətdə işlər davam etdirilir. Bu da həmişə olduğu kimi qarşıdan gələn payız-qış mövsümündə elektrik enerjisinə olan tələbatın daha da dayanıqlı və keyfiyyətli şəkildə paylanmasına, elektrik verilişi xətlərində texnoloji itkilərin azaldılmasına xidmət edir.
Sözügedən müəssisədən “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə,
500 kV-lik “Abşeron” yarımstansiyasında layihə əsasında 330 kV-lik açıq paylayıcı quruluşda (APQ) 3 saylı 400 MVA-lıq avtotransformatorun qoyulması ilə əlaqədar yenidənqurma işləri davam etdirilir. Paralel olaraq 220 kV-lik APQ-də də yenidənqurma işləri davam etdirilir. Eyni zamanada Bakı şəhərin mərkəzi hissəsinin enerjitəchizatının dayanıqlılığının daha da möhkəmləndirilməsi məqsədilə 220 kV-lik “Müşfiq” yarımstansiyasında 3 saylı avtotransformatorun quraşdırılma işləri də başa çatdırılmış və bu avtotransformatorun avadanlıqlarının (eleqaz açarlar, ayrıcısı və s.) quraşdırılması davam etdirilir.
Qeyd edək ki, 220 kV-lik “Səngəçal” yarımstansiyasında yenidənqurma işləri ilə əlaqədar APQ-də açar, gərginlik və cərəyan transformatorları yenisi ilə əvəzlənmişdir. Eyni gərginlikli “Xırdalan” yarımstansiyasında da təmir işləri həyata keçirilmişdir.
Yeri gəlmişkən, “Binəqədi” yarımstansiyaında 3 və 4 saylı 40 MVA-lıq transformatorlar 63 MVA-lıqla əvəzlənmişdir. “Zabrat” yarımstansiyaında isə qapalı paylayıcı quruluşun (QPQ) binasının tikintisi işləri başa çatdırılmış və hazırda avadanlıqların quraşdırılması işləri davam etdirilir.
Mənbə onu da bildirdi ki, 220 kV-lik “Hövsan”, 110 kV-lik “Ramana”, “Zığ”, “8-ci kilometr” və digər yarımstansiyalarda da analoji təmir işləri aparılmış, payız-qış mövsümünə hazırlıqla əlaqədar olaraq qrafik üzrə nəzərdə tutulmuş tədbirlər yerinə yetirilmişdir. Belə ki, qeyd edilən yarımstansiyaların dayanıqlığının daha da möhkəmləndirilməsi məqsədilə yağ açarlarının yeniləri ilə dəyişdirilməsi yaxud bərpa edilməsi, eyni zamanda izolyatorların yeniləri ilə dəyişdirilməsi istiqamətində lazımi tədbirlər görülmüşdür. Eyni zamanda sözügedən yarımstansiyalarla yanaşı “Suraxanı”, “205” və “Qala” yarımstansiyalarında işçilərin iş şəraitinin yaxşılaşdırılması məqsədilə inzibati binalarda təmir işləri davam etdirilir.
Onu da qeyd etmək yerinə düşərdi ki, müəssisənin xidməti ərazisində hazırda 220 kV-lik “Böyükşor” və “Zabrat” yarımstansiyalarının tikintisi davam etdirilir.
Hazırda “Səngəçal” ES-220 kV-lik “Müşfiq” yarımstansiyası (YS), “Şimal” ES-220 kV-lik “Hövsan” YS və “Şimal” ES-220 kV-lik “Zabrat” YS-ları arasında iki dövrəli HX-lərinin tikintisi davam etdirilir. Paralel olaraq 220 kV-lik “Ağsu” və “Qəbələ” HX-lərinin yenidənqurulması işləri də davam etdirilir.
Sonda onu da qeyd etmək yerinə düşərdi ki, burada da yanğın təhlükəsizliyi tədbirləri diqqət mərkəzindədir. Belə ki, EVX-lərin mühafizə zonaları və yarımstansiyaların əraziləri quru otlardan, yağ tutumlu avadanlıqların ətrafı çirkli yağ örtüyündən təmizlənmişdir. Eyni zamanda mühafizə avadanlıqlarının nəzarət və ölçü cihazları təftiş edilmiş və aşkar edilmiş qüsurlar aradan qaldırılmışdır. Paralel olaraq bütün YS-lər ilkin yanğınsöndürmə avadanlıqları ilə təmin olunmuşdur. Bütün bunlardan əlavə yeni quraşdırılan bütün transformatorlara avtomatik yanğınsöndürmə qurğusu da quraşdırılmışdır.

ABSHERON REN: REPAIR WORK IS CONTINUED
Lots of measures were implemented at energy objects belonging to Absheron Regional Electric Network (REN) which play main role in supplying of energy of Absheron peninsula and Baku around territories during last months. And it makes opportunity for supporting with stabile and quality electric power, decreasing of technological losses during autumn – winter season.
According to the information given by mentioned enterprise to the Press – release of “Azerenergy” JSC, reconstruction work was implemented at switch yard by 330 kV in accordance to project at “Absheron” s/s by 500 kV and these type of measures are continued at auto transformer number 3 by 400 MVA. Reconstruction work is continued at OSY by 220 kV. At the same time, construction work of auto transformer number 3 was finished at “Mushvig” s/s by 220 kV in order to strengthen of stability of energy supply of Baku center and there type of measures are continued.
Lets` noted that, circuit breaker, current and tension transformers were substituted with new ones in accordance to reconstruction of Sangachal s/s by 220 kV. Repair work was operated at the same tension Khirdalan s/s.
By the way, transformer number 3 and 4 by 40 MVA were substituted with the one by 63 MVA at Binagadi s/s. Construction work of  CSY was over at Zabrat s/s and at present, construction of equipments is continued.
As the source informed, analogical measures was operated at Hovsan s/s by 220 kV, Ramana, Zigh s/s by 110 kV and at the VIII km and at other s/s. Intended measures are operated under graphic in accordance to preparation to autumn – winter season. So that, necessary measures are operated in the line of changing or restoring of oil circuit breakers in order to much more strengthening  of stability of s/s. At the same time, repair work is operated at administrative buildings in order to improve of work regime of the workers of Surakhani, 205 and Gala s/s.
It should be noted at the end that, at present, construction of Boyukshor and Zabrat s/s by 220 kV are continued at the service territory of the enterprise.
At present, construction of two circuit TL between Sangachal PP - Mushvig s/s by 220, Shimal PP – Hovsan s/s by 220 kV and Shimal PP -  Zabrat s/s by 220 kV. Reconstruction work of Aghsu and Gabala TP by 220 kV are continued.
It should be noted at the end that, fire safety is also in the center of the attention. So that, territory of TL and s/s were cleaned of dry grass, around of oil capacious equipments were cleaned of dirty oil cover. At the same time, control and measure apparatus were inspected and discovered indispositions were eliminated. Al s/s were supported with fire extinguisher installations. In additional, automatic fire extinguisher installations were constructed for new constructed all transformers.