“TOVUZ” EŞ-DƏ DƏ TƏMİR İŞLƏRİ APARILIR
Digər paylayıcı elektrik şəbəkələrində olduğu kimi, “Tovuz” EŞ-də də istehlakçılara xidmətin  səviyyəsinin daha da yüksəldilməsi, texnoloji itkilərin azaldılması, sərf olunmuş enerjinin dəyərinin vaxtında ödənilməsi  üçün kollektiv öhdələrinə düşən işi layiqincə yerinə yetirmək üçün bütün qüvvələrini səfərbər etmişlər. Hazırda burada payız-qış mövsümünə hazırlıqla bağlı təmir işləri tədbirlər planına uyğun davam etdirilir.
Müəssisədən ötürücü və paylayıcı şəbəkənin istismar səviyyəsinin təkmilləşdirilməsi ilə bağlı görülən işlər barədə “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə, ərazisi coğrafi baxımdan çox geniş olan rayonda enerji təchizatının dayanıqlığını təmin etmək üçün istismarçılar böyük səy göstərirlər. Elektrik verilişi xətlərinin (EVX), transformator və ya komplekt transformator məntəqələrinin (TM və ya KTM) cari və əsaslı təmiri əvvəlcədən tərtib edilmiş cədvəl əsasında aparılır.
Qeyd edək ki, payız-qış mövsümünə hazırlıq tədbirləri çərçivəsində cari ilin son üç ayı ərzində 10, 6 və 0,4 kV-lik EVX-lərin ümumilikdə 4 kilometrdən artıq hissəsində müxtəlir təyinatlı təmir işləri həyata keçirilmişdir ki, bu da tələbatçıların daha kefiyyətli elektrik enerjisi ilə təmin olunmasına imkan yaradır.
Mənbəyə istinadən onu da qeyd edək ki, sözügedən dövrdə 17 KTM-də təmir işləri reallaşmışdır. Bundan əlavə ümumi gücü 3,1 MVA-dan artıq olan 22 transformator da təmir edilərək istehlakçıların xidmətinə verilmişdir.
Digər görülmüş işlər barəsində də məlumat verən mənbə bildirdi ki, cari ilin avqust ayında müəssisənin xidməti ərazisində keçirilmiş reydlər zamanı 51 istehlakçının sayğac uçot komplektində pozuntu faktı aşkar edilmişdir. Aşkar edilmiş qayda pozuntuları müvafiq qaydada aktlaşdırılmış və 134,8 min  kilovatsaata yaxın itirilmiş elektrik enerjisinin 8 min manatdan çox istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Həyata keçirilən müvafiq tədbirlər nəticəsində hesabat ayında həmin bu məbləğin 30 faizə yaxın hisəsinin  ödənişi təmin edilmişdir.
Onu da qeyd edək ki, sözügedən müəssisə üzrə cari ilin 8 ayı ərzində isə 353 qayda pozuntusu aşkar edilərək akt tərtib olunmuş, 1 milyon 500 min kilovatsaatdan artıq itirilmiş elektrik enerjisinin istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Həmin bu məbləğin də (90 min manatdan artıq) 60 faizə yaxın hissəsinin ödənişi təmin edilmiş və qalan hissənin ödənilməsi istiqamətində isə müvafiq tədbirlər həyata keçirilir.
Xatırladaq ki, Tovuz rayonunun 14 kəndi  Ermənistanla həmsərhəd ərazilərdə yerləşir. Atəşkəsin tez-tez pozulduğu bu ərazilərdə enerji təchizatının dayanıqlığının təmin edilməsinə xüsusi diqqət yetirilir. Bu kəndlərin, eləcə də rayonun digər yaşayış məntəqələrinin enerji təchizatı sisteminin təkmilləşdirilməsi üçün müəyyən edilmiş tədbirlərin icrası davam etdirilir.

REPAIR WORK IS ALSO CARRIED OUT AT “TOVUZ” EN
Increasing of service quality for  consumers of “Tovuz” EN as at other distribution electric networks, paying of energy value in time, decreasing of technological looses are main orders standing in front of us. At present, repair work is continued in the line of preparation to autumn – winter season, there.
According to the information given by the enterprise to the Press – release of “Azerenergy” JSC about improving of exploitation level of  distribution and transmission networks, exploiters are assiduously try in the line of supplying of stability of energy support at the region which is large from geographical point of view. Capital and maintenance repair work of TL, transformers or complete transformer points (TP and CTP) were implemented under applied schedule.
Lets` noted that, more than 4 km part of TL by 10, 6 and 0,4 kV were repaired during last three months of the current year in the line of preparation to autumn – winter season. And it makes opportunity for supplying of the consumers with quality electric energy.
Lets` noted under the information given by the source, repair work was realized at 17 CTP during mentioned period. In additional, 22 transformers more than 3,1 MVA were repaired and put into operation.
According to the information given by the source, violations of rule of electric power of 51 consumers were discovered during carried out spot – checks in August of the current year. Discovered infringements were relevantly acted and more than 8 thousand manat use value of about 1348 00 kWh loosed electric power was restored. About   30 % of this sum was repaid as a result of carried out measures.
Lets` noted that, 353 violations of rule of electric power was discovered during 8 months of the current year and use value of 1 million 500 thousand kWh loosed electric power  was restored. About 60% (more than 90 thousand manat) was paid and relevant measures are implemented in the line of repaying of the remainder sum.
Lets` remind that, 14 villages having the same border with Armenia. Supplying stability of energy support is in the center of the attention where is cease-fire shatter territories. Execution of definite measures plan is continued in the line of improving of energy supply of other residents of the region.