MÜHÜM ADDIMLAR ATILIR
İstehlakçıların elektrik enerjisinə olan tələbatını tam və keyfiyyətli şəkildə ödəmək məqsədilə elektrik şəbəkəsi  müəssisələrində mühüm addımlar atılır. Əməkdaşlarımız həmişə olduğu kimi, bundan sonra da  istehlakçılara göstərilən  xidmətin keyfiyyətinin daha da yüksəldilməsi, texnoloji itkilərin müəyyən olunmuş həddə saxlanması, kommersiya itkilərinin qarşısının alınması istiqamətində tədbirləri davam etdirəcəklər.
“Lerik Elektrik Şəbəkəsi”ndən “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumatda belə qeyd edilir və bildirilir ki, şəbəkənin dayanıqlığının daha da möhkəmləndirilməsi, o cümlədən payız-qış mövsümünə hazırlıq çərçivəsində cari ilin son üç ayında mühüm addımlar atılmışdır. Belə ki, 10 kV-lik xətlərin 14,3 km, 0,4 kV-lik xətlərin isə 3,7 km-dən artıq hissəsində təmir işləri aparılmışdır.
Qeyd edək ki, sözügedən dövrdə 9 TM-də müxtəlif təyinatlı təmir işləri reallaşdırılmışdır. Bundan əlavə 3 transformator isə təmir edilərək istehlakçıların xidmətinə verilmişdir.
Mənbədən əldə etdiyimiz digər bir məlumata görə, şəbəkə üzrə yanğından mühafizə tədbirləri də daim diqqət mərkəzindədir. Yanğın təhlükəsizliyinin təmin edilməsi məqsədilə TM-lərin ərazisi quru otlardan təmizlənmiş və digər qabaqlayıcı tədbirlər görülmüşdür.
“Elektrik enerjisindən yenə də kənar xətt vasitəsilə istifadə edilməsi halı üstünlük təşkil etmiş və ən çox qayda pozuntusu  məişət abonenti (əhali) istehlakçı qrupunda aşkar edilmişdir”, – deyən mənbə onu da bildirdi ki, müəssisənin xidməti ərazisində cari ilin avqust ayında keçirilmiş reydlər zamanı 2 istehlakçının  sayğac uçot komplektində qüsur aşkar edilmişdir. Aşkar edilmiş qayda pozuntuları müvafiq qaydada aktlaşdırılmış və 5,3 min kilovatsaata yaxın itirilmiş elektrik enerjisinin 317 manatdan artıq istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Hesabat ayında həmin bu məbləğin müəyyən hissəsinin ödənişi təmin edilmişdir.
Mənbəyə istinadən onu da qeyd edək ki, cari ilin 8 ayı ərzində keçirilmiş reydlər zamanı 12 qayda pozuntusu fakt aşkar olunmuşdur. Nəticədə 35,3 min kilovatsaata yaxın itirilmiş elektrik enerjisinin istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Həyata keçirilən müvafiq tədbirlər nəticəsində həmin bu məbləğin (2,1 min manatın) müəyyən hissəsinin ödənişi təmin edilmiş və qalan hissənin ödənilməsi istiqamətində isə müvafiq tədbirlər həyata keçirilir.

IMPORTANT STEPS ARE TAKEN
Important steps are taken at electric network enterprises in order to supply the consumers with quality and stabile electric power. The measures are continued in the line of increasing of service quality for the consumers, saving of technological looses in definite limit, preventing of commercial looses.
According to the information given by “Lerik Electric Network” to the Press – release of “Azerenergy” JSC, important steps were taken in the line of much more strengthening of stability of the network, by the way, in the line of preparation to autumn – winter season during last three months of the current year. So that, 14,3 km of the lines by 10 kV, more than 3,7 km of the lines by 0,4 kV were repaired.
Lets` noted that, different setting repair work was realized at 9 TP. In additional, 3 transformers were repaired and put into operation.
Under other information given by the source, fire safety measures are also in the center of the attention. The territory of TP were cleaned of dry grass and other these type of measures were operated.
There are still observed use of electric power by the edge line and most of them observed at private consumer group – noted source was also added that, damages were discovered at meter complete of 2 consumers during carried out spot – checks in August of the current year. Discovered infringements were relevantly acted and more than 317 thousand manat use value of about 53 00 kWh loosed electric power was restored. Some part of this sum was repaid during financial period.
Lets` noted stressing to the source, 12 violations of rule of electric power were discovered during carried out spot – checks within 8 months of the current year. As a result of it, use value of about35 00 kWh loosed electric power was restored. Some part of this sum (2100 manat) was repaid as a result of relevant measures and corresponding measures are operated in the line of repaying of the remainder sum.