“SİYƏZƏN EŞ”-DƏ REYDLƏR KEÇİRİLİB
Sayğac uçot komplektinə nəzarətin gücləndirilməsi, istehlakçıların elektrik enerjisindən təyinatı üzrə istifadə etmələri, onlar arasında aparılan təbliğat işinə baxmayaraq hələ də bu və ya digər şəkildə sayğac sxeminə müdaxilə halları var. Bu da sonda itkilərin artmasına və ödəniş səviyyəsinin aşağı düşməsinə səbəb olur. Bu pozuntu faktları tərəfimizdən vaxtında aşkar edilir və həmin istehlakçılara qarşı sərt tədbirlər görülür. Hətta cari ilin 8 ayı ərzində 18 istehlakçı barəsində tədbir görülməsi üçün hüquq mühafizə orqanlarına da müraciət edilmişdir.
“Siyəzən EŞ”-dən “Azərenerji” AC-nin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumatda belə qeyd edilir və bildirilir ki, cari ilin avqust ayında müəssisənin xidməti ərazisində keçirilmiş reydlər zamanı 40-dan artıq istehlakçının sayğac uçot komplektində qüsur aşkar edilmişdir. Aşkar edilmiş qayda pozuntuları müvafiq qaydada aktlaşdırılmış və 95,5 min kilovatsaatdan artıq (bunun 74,5 min kilovatsaatdan çoxu məişət abonenti (əhali) istehlakçılarına aiddir) itirilmiş elektrik enerjisinin 5,7 min manatdan çox istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Hesabat ayında həmin bu məbləğin müəyyən hissəsinin ödənişi təmin edilmişdir.
Qeyd edək ki, sözügedən müəssisənin xidməti ərazisində cari ilin 8 ayı ərzində keçirilmiş reydlər zamanı aşkar edilmiş 159 qayda pozuntusuna görə 414,4 min kilovatsaatdan artıq (bunun 274,9 min kilovatsaata yaxını məişət abonenti (əhali) istehlakçılarına aiddir) itirilmiş elektrik enerjisinin 24,9 min manata yaxın istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Həyata keçirilən müvafiq tədbirlər nəticəsində həmin bu məbləğin müəyyən hissəsinin ödənişi təmin edilmiş və qalan hissənin ödənilməsi istiqamətində isə müvafiq tədbirlər həyata keçirilir.
“Siyəzən şəhəri və rayonun yaşayış məntəqələrində elektrik təchizatının yaxşılaşdırılması məqsədilə cari ilin son üç ayı ərzində müəssisənin balans mənsubiyyətinə aid paylayıcı şəbəkələrdə müxtəlif təyinatlı təmir işləri həyata keçirilmişdir”, – deyən mənbə onu da bildirdi ki, 10 kV-lik xətlərin 32,2 kilometrə yaxını təmir edilmiş, 4,4 km-i yenisi ilə əvəz edilmiş, 40 dayaq düzləndirilmişdir. 0,4 kV-lik xətlərin isə 41 km-ə yaxını təmir olunmuş, 4,5 km xətt yenisi ilə əvəzlənmiş, 9,6 km sallaq naqil dartılmış, 26 dayaq düzləndirilmiş və xeyli sayda izolyator dəyişdirilmişdir.
Onu da qeyd edək ki, şəbəkədə texnoloji itkilərin azaldılması ıstiqamətində də müəyyən işlər görülmüşdür. Belə ki, müxtəlif gücdə olan 7 TM-də proflaktik təmir, sınaq-ölçü işləri aparılmış və 0,4 kV-lik lövhədə 10 ədəd kəsici təmir olunmuşdur. Böyük Həmyə kəndində isə 259 KVA-liq KTM əsaslı təmir edilmişdir.

SPOT – CHECKS WERE CARRIED OUT AT “SIYAZAN EN”
In spite of strengthening of control to meter account system, use of electric energy in accordance to its intended purpose, carried out propaganda work among them, there are still observed interferes to meter account. And as a result of it, losses are increased and payment level is decreased. These type of indispositions are discovered by our staff in time and hard measures are carried out against these consumers. Even appeal about 18 consumers were sent to machinery law for carrying out of relevant measures during 8 months of the current year.
According to the information given by “Siyazan EN” to the Press – release of “Azerenergy” JSC, damages were discovered at the meters of 40 consumers during carried out spot – checks at the enterprise service territory in August of the current year. Discovered infringements were relevantly acted and more than 57 00 manat use value of more than 959 00 kWh (more than 745 00 kWh belongs to private consumer group) loosed electric power was restored. Some part of this sum was repaid during financial period.
Lets` noted that, 159 violations of rule were discovered during carried out spot – checks within 8 months of the current year. And about 249 00 manat use value of more than 4144 00 kWh (about 2749 00 kWh belongs to private consumer group) loosed electric power was restored. Some part of this sum was repaid as a result of carried out measures and relevant measures are operated in the line of paying of the remainder sum.
Different setting repair work were implemented at distribution networks during last three months of the current year in order to improve of energy supply of residence of Siyazan city and region – noted source was also added information about 32,2 km of the lines by 10 kV was repaired, 4,4 km was substituted with new one, 40 stands were constructed. About 41 km of the lines by 0,4 kV was repaid , 45 km line was substituted with new one, 9,6 km cable was stretched, 26 stands were controlled and loads of insulators were changed.
Lets` noted that, relevant measures were implemented at the network in the line of decreasing of technological looses. So that, 7 TP were prophylactic repaired, testing work was operated and 10 cuttings were repaired. CTP by 259 KVA was repaired at Boyuk Hemye village.