PAYIZI YAXŞI HAZIRLIQLA QARŞILAYIRLAR
“Mingəçevir REŞ”-in tərkibində olan Ağdaş rayonunun elektrik təsərrüfatında son aylar istismar sahəsində görülən işləri nəzərdən keçiririk. “Ağdaş Elektrik Şəbəkəsi”ndən “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə, ener­getiklər ilin arxada qalan ayları ərzində enerji verilişinin dayanıqlığını artırmaq, keyfiyyətini daha da yüksəltmək istiqamətində nəzərdə tutulmuş tədbirləri ardıcıllıqla yerinə yetiriblər. Onlar 8 ayda 230-dan çox fərdi abonentə yeni sayğac quraşdırıb, 290-dan artıq zədələnmiş sayğacı əvəzləyiblər. 10 kV-lik "Dəhnə", "Kükəl", "Şıxlı", I "Şəhər" və "Quşçuluq" hava xətlərinin 3,5 km-də əsaslı təmir işləri aparıblar. Qeyd edək ki, analoji olaraq bu proses 0,4 kV-lik hava xəttində də həyata keçirilib. Rayon mərkəzinin Heydər Əliyev prospekti, H.Hacıyev, İstiqlal, İ.Millətoğlu, M.İsayev adına küçələri, Üçqovaq, Pirəyir, Yenikənd, Korarax, Şordəhnə, Bulaqotağı kəndlərindən keçən 0,4 kV-lik hava xətləri üzrə 14 km-ə yaxın məsafə əsaslı təmir edilmişdir. Elektrik enerjisinin normal verilişi üçün onlar zəruri olan ərazilərdə 10 və 0,4 kV-lik EVX-lərdə cari təmir işləri də aparıblar.
Yeri gəlmişkən, “Ağdaş” EŞ-in təmir briqadası 10/0,4 kV-lik transformator məntəqələrinin cari və əsaslı təmir işlərini də həyata keçirib. Onlar müxtəlif gücə malik 22 transformatorda əsaslı, 24 transformatorda isə cari təmir işi aparıblar. Bütün bunlar  rayonun və onun kəndlərinin enerji təminatında qışa hazırlıq çərçivəsində həyata keçirilib və təbii ki, enerji haqlarının ödənişində müsbət rol oynayıb.

WE MEET AUTUMN WITH GOOD PREPARATION
We are looking through measures carried out at exploitation area of Aghdash region belonging to “Mingachevir” REN during last months. According to the information given by “Aghdash Electric Network” to the Press – release of “Azerenergy” JSC, intended measures are systematically implemented in the line of increasing of stability of energy transmission, rising of quality during last months. New meters were constructed for more than 230 private subscribers, more than 290 damaged meters were substituted. 3,5 km of the lines of “Dehne”, “Kulek”, “Shixli”, the I “Sheher” and “Gushchulug” TL by 10 kV. Lets` noted that, analogical measures was operated at the line by 0,4 kV. About 14 km distance of the lines by 0,4 kV was capital repaired at Haydar Aliyev avenue, H. Hajiyev, Istiglal, I. Milletoghlu, M. Isayev streets of the region center and Uchgovag, Pireyir, Yenikend, Korarax, Shortepe, Bulagotaghi villages. Maintenance repair work was operated at TL by 10 and 0,4 kV.
By the way, capital and maintenance repair work were operated at the transformer points by 10/0,4 kV by repair brigade of “Aghdash” EN. They capital repaired different powered 22 transformers and maintenance repaired 24 transformers. All this measures were operated in the line of preparation to winter season and naturally will play positive role in paying of energy fees.