YENİLƏŞƏN, GƏNCLƏŞƏN "ŞIMAL" ES
Müstəqillik dövründə Ulu Öndərin rəhbərliyi altında respublikada istismara verilən elektrik stansiyalarından biri, Abşeron yarımadasında generasiya güclərindən ən önəmlisi olan “Şimal” ES-nın kollektivi cari ilin 8 ayını da uğurlu istehsalat göstəriciləri ilə başa vurmuşlar. Daha doğrusu, cari ilin 8 ayı üzrə texniki iqtisadi göstəricilər yüksək olmuşdur. Hazırda stansiya dispetçer qrafikinə uyğun normal iş rejimində fəaliyyət göstərir.
Stansiyadan “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə, cari ilin avqust ayında 168,1 milyon kilovatsaata yaxın elektrik enerjisi istehsal edilmişdir.
Qeyd edək ki, cari ilin 8 ayı ərzində isə burada 1 milyard 477,8 milyon kilovatsaata yaxın elektrik enerjisi istehsal edilmişdir.
Mənbə bunu uğurla həyata keçirilmiş məqsədyönlü tədbirlərin məntiqi nəticəsi kimi qiymətləndirərək digər texniki göstəricilərin də yüksək olduğunu bildirdi.
Mənbənin stansiyada payız-qış mövsümü ilə bağlı görülmüş işlər barəsində verdiyi məlumata istinadən onu da qeyd edək ki, tədbirlər planına uyğun olaraq qrafik üzrə nəzərdə tutulmuş işlər və digər təşkilatı tədbirlər başa çatdırılmışdır.
Onu da qeyd edək ki, qış aylarında soyuducu su kanalının donmaması və kanalda buzun yaranmasının qarşısının alınması məqsədilə çıxış su kanalı dövran su nasosxanasının xətt vasitəsilə giriş kanala birləşdirilməsi layihəsi hazırlanmış və hazırda layihə üzrə müvafiq işlər aparılır.
Yeri gəlmişkən, digər müəssisələr kimi burada da yanğın təhlükəsizliyi məsələsi daim diqqət mərkəzindədir. Belə ki, yanğın təhlükəsizliyinin təmin edilməsi üçün yanğın nasoslarına baxış keçirilmiş, aşkar edilmiş qüsurlar aradan qaldırılmışdır. Eyni zamanda müxtəlif növ transformator və yağ çənləri üzərində quraşdırılmış su ilə avtomatik yanğınsöndürmə, həmçinin yanğın xəbərverici sistemləri əsaslı təftiş edilərək saz vəziyyətə gətirilmişdir. Bütün bunlarla yanaşı işçilərə əks-qəza təlimləri də keçirilir.
Sonda onu da qeyd edək ki, ikinci enerji blokunun inşası ilə əlaqədar olaraq, yeni 220 kV-lik elektrik verilişi xətləri və yarımstansiyaların tikinti işləri də aparılacaq. Nəticə etibarı ilə Abşeron yarımadasının, bütövlükdə enerji sisteminin elektrik enerjisi ilə təminatının dayanıqlığı tam şəkildə təmin ediləcəkdir.

RENEWED, YOUNG “SHIMAL” PP
Collective of “Shimal” PP which is the most important generation power of Absheron peninsula, one of the enterprises put into operation thanks to our great leader during independent period – are successfully finished within 8 months of the current year. Technical economical indicators are in high level under 8 months of the current year. At present, the power plant is operating in accordance to the dispatch graphic.
According to the information given by the power plant to the Press – release of “Azerenergy” JSC, about 168,1 million kWh electric power was produced in August of the current year.
Lets` noted that, about 1 milliard 477,8 million kWh electric power was produced there during 8 months of the current year.
Under the information given by the source, this is logical result of carried out purposeful measures. And other technical indicators are in high level.
According to the information given by operated measures during autumn – winter season, intended measures in the line of measures plan and other organizing measures were finished.
Lets` also noted that, loads of measures were implemented in order to prevent of freezing of cooling water channel and creating of ice in the channel. And at present relevant projects are operated there.
By the way, fire safety is also in the center of the attention there as at other enterprises. So that, fire pumps are controlled, discovered indispositions were eliminated for supporting of fire safety. At the same time, automatic water fire extinguisher and fire give information systems constructed on the different type transformers and oil vats were inspected and good mended. Beside all of them, against accident training were operated for them.
Lets` remind that, development program of “Shimal” PP is successfully continued by leadership of Azerbaijan Republic. Construction of the second energy block by 409 MW of Japan company Toyo Engineering is allowed at the enterprise in accordance to concluded contract. It was founded by honorable president Ilham Aliyev in 21 September, 2011. Leader, taking participation in front of power engineering specialists and builders was noted that, construction work is planned to over in a few period.
It should be noted that, at present, construction of energy block by 409 MW is continued.
Lets` noted at the end that, construction of new TL by 220 kV and s/s will be continued in accordance to construction of the second energy block. As a result of it, stability of electric energy supply of Absheron peninsula is totally supported.