Digər enerji təsərrüfatlarında olduğu kimi “Sumqayıt Yüksək Gərginlikli Elektrik Şəbəkəsi”ndə də (YGEŞ) texniki göstəricilərin daha da yaxşılaşdırılması istiqamətində konkret addımlar atılır. Bu məqsədlə cari ilin II rübü üzrə tərtib edilib təsdiqlənmiş tədbirlər planı əsasən yerinə yetirilib. Belə ki, 330 kV-lik I və VIII “Abşeron”, “Xaçmaz”, 220 kV-lik “Yaşma”, 110 kV-lik II “Siyəzən”, II “Maştağa” və digər EVX-lərdə, 110 kV-lik “Ceyranbatan”, “83 saylı” və digər yarımstansiyalarda nəzərdə tutulmuş təmir-təftiş və sınaq işləri başa çatdırılmışdır. Eyni zamanda qarşıdan gələn payız-qış mövsümünə hazırlıq məqsədilə yenidənqurma işləri və müxtəlif təyinatlı sistem əhəmiyyətli təmir işləri həyata keçirilir.
Müəssisədən “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumatda belə deyilir və o da qeyd edilir ki, cari ilin son üç ayı ərzində 110 kV-lik “Sitalçay”, “Saz-1” və “Saz-2” yarımstansiyalarının hər birində müxtəlif gücdə olan iki transformator və onun avadanlıqlarında müxtəlif təyinatlı təmir işləri aparılmışdır. Eyni gərginlikli “Xəzri” yarımstansiyasında isə 2 saylı 6,3 MVA-lıq transformatorda da analoji işlər həyata keçirilmişdir.
Mənbə onu da bildirdi ki, sözügedən dövrdə “Gorədil”, “Şamaxı”, “Masazır” və “83 saylı” yarımstansiyalarda transformatorlar və onların avadanlıqları əsaslı və cari təmir edilmişdir.
Qeyd edək ki, hesabat dövründə təmir işləri müəssisənin balans mənsubiyyətinə aid olan EVX-lərdən də yan ötməmişdir. Belə ki, 330 kV-lik “Xaçmaz” HX-də bir neçə dayaq arası naqil və ilgək (“şleyf”) təmir edilmiş, xeyli sayda izolyator dəyişdirilmiş və 7 dayaqda isə ildırımötürücü trosların armaturları yoxlanılmışdır.
Mənbəyə istinadən onu da qeyd edək ki,  sözügedən dövrdə 220 kV-lik “Yaşma”, 110 kV-lik I “Xırdalan”, “Masazır”, II “Maştağa” və digər HX-lərdə də analoji təmir işləri həyata keçirilmişdir.
Mövcud hava şəraiti ilə əlaqədar müəssisənin xidməti ərazisində yanğın təhlükəsizliyi ilə bağlı mütəmadi tədbirlər həyata keçirilir. O cümlədən, yarımstansiyaların ərazisi quru otlardan təmizlənir, yağ tutumlu avadanlıqlarda yağın səviyyəsi, girimlərdə təzyiqlərin və transformatorlarda temperaturun norma həddində saxlanması təmin edilir. EVX-lərin trassası ağac və digər yaşıl kütlələrdən, dayaqların ətraflarının quru otlardan təmizlənməsi işləri aparılır. İstismar müddətinə uyğun olaraq yanğınsöndürmə vasitələri dəyişdirilərək yenisi ilə əvəz edilmişdir.
Sonda onu da qeyd edək ki, kollektiv əlverişli yay mövsümündən istifadə edərək həm şəbəkənin texniki dayanıqlığını artırır, həm qarşıdakı payız-qış mövsümünə hazırlıq işlərini davam etdirir.

MEASURES PLAN IS CARRIED OUT IN TIME
Concrete steps were taken in the line of improving of technical indicators at “Sumgait High Voltage Electric Network” (HVEN) as at other energy economies.  Measures plan is implemented in accordance to applied measures plan under the II quarter of the current year. So that, intended repair – inspection and testing measures were finished at the I and II Absheron TL by 330 kV, Khachmaz, Yashma by 220 kV, the II Siyazen by 110 kV, the II Mashtaga and at other TL, Jeyranbatan, number 83  s/s by 110 kV and at other s/s. At the same time, reconstruction and different setting repair work were carried out in order to preparation to autumn – winter season.
According to the information given by the enterprise to the Press – release of “Azerenergy” JSC, different setting repair work were operated at two transforers and their equipments of Sitalchay, Saz – 1 and Saz – 2 s/s. Analogical measures were implemented at the transformer number 2 by 6,3 MVA of the same tensioned Khezri s/s.
As the source informed, capital and maintenance repair work were implemented at transformers and their  equipments   of Goredil, Shamakhi, Masazir and number 83 s/s.
Lets` noted that, repair work were operated at TL belonging to enterprise balance. So that, some cables and loop circuits were also repaired at Khachmaz TL by 330 kV, lots of insulators were changed and reinforcements of cables at 7 stands were controlled.
Lets` noted stressing to the source that, analogical measures were operated at the O Khirdalan, Masazir, the II Mashtagha TL by 110 kV, Yashma by 220 and at other TL during mentioned period.
Relevant measures belonging to fire safety are also carried out at the enterprise service territory. By the way, the territory of s/s were cleaned of dry grass, oil level at oil capacious equipments and temperature of transformers are controlled. Fire extinguisher means were substituted with new ones. It should be noted at the end, collective not only increase of technical regularity of the networks but also carry out preparation measures to autumn – winter season.