İstehlakçıların dayanıqlı və keyfiyyətli elektrik enerjisi ilə təmin edilməsi məqsədilə yarımstansiyalarda, ötürücü qurğularda əsaslı və cari təmir işlərinin yerinə yetirilməsi, itkilərin azaldılması energetklərin ən mühüm vəzifələrindən biridir. Digər enerji obyektlərində olduğu kimi “Gəncə Regional Elektrik Şəbəkəsi”nin (REŞ) də xidməti ərazilərində bu istiqamətdə müvafiq tədbirlər həyata keçirilir. Ən əsası isə respublika enerjisistemi üçün strateji əhəmiyyətə malik sistem təşkiledici şəbəkə xüsusi diqqət mərkəzindədir.
Sözügedən müəssisədən “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumatda belə qeyd edilir və cari ilin son üç ayı ərzində görülmüş işlər barəsində o da bildirilir ki, müəssisənin balans mənsubiyyətinə aid olan 35 kV-lik və ondan yuxarı gərginlikli elektrik verilişi hava xətlərinin (EVHX) sözügedən dövr ərzində bir kilometrdən artıq hissəsi və 1000-ə yaxın izolyator yenisi ilə əvəz edilmişdir. Bununla yanaşı, həmin bu dövr ərzində hava xətlərinin trassası ağaclardan təmizlənmiş və işlər mütəmadi olaraq davam etdirilir.
Digər təmir işlərindən danışan mənbə onu da bildirdi ki, 110 kV-lik Gəncə-1 yarımstansiyasında eynigərginlikli I və II Melxior, V və VI Gəncə HX-lərin yağ açarları eleqaz açarla əvəz edilmişdir. Paralel olaraq bu yarımstansiyanın digər elektrik avadanlıqlarında da müxtəlif təyinatlı təmir işləri həyata keçirilmişdir.
Qeyd edək ki, sözügedən dövrdə 330 kV-lik Gəncə, 110 kV-lik S.Vurğun, Yenikənd, 35 kV-lik Günəşli yarımstansiyalarında da təmir işləri aparılmışdır.
Yeri gəlmişkən, yenidənqurma, təmir-tikinti işləri ilə əlaqədar 330 kV-lik Ağstafa yarımstansiyasında 2 saylı 125 MVA avtotranformatorun ŞAHA-nin, Qardabani HX-nin 330 kV-lik hava açarlarının eleqaz açarlarla əvəz olunması işləri davam etdirilir.
Bundan başqa, digər müəssisələrdə olduğu kimi burada da yanğın təhlükəsizliyi tədbirləri daim diqqət mərkəzindədir. Belə ki, mövcud hava şəraiti ilə əlaqədar olaraq sistem təşkiledici 110-500 kV-lik yarımstansiya və EVX-lərə növbədənkənar baxışlar keçirilir, ərazidən quru otlar təmizlənmiş, yarımstansiyaların bütün yağ tutumlu elektrik avadanlıqlarında yağın səviyyəsi yoxlanılmış və normal səviyyəyə gətirilmişdir.

Carrying out of capital and maintenance repair work at the s/s and TL, decreasing of losses in order to supply the  consumers with quality and regular electric power are the main orders standing in front of us. Relevant measures were operated at Ganja Regional Electric Network (REN) as at other energy objects in the line of it. The main system organizing network is in the center of the attention.
According to the information given by mentioned enterprise to the Press – release of Azerenergy” JSC, more than one km distance and about 1000 insulators were substituted with new ones at TL by 35 and more kV during last three months of the current year. Beside all of them, the trees  of TL was cleaned of trees and measures are continued in the line of it.
Under the information given by the source, oil circuit breakers of the I and II “Melichor” TL of “Ganja – 1” s/s by 110 kV, the V and VI Ganja TL were substituted with new one. Different setting repair work were operated at the equipments of other s/s.
Lets` noted that, repair work were operated at Ganja s/s by 330 kV, S.Vurghun, “Yenikend” by 110 kV, “Guneshli” s/s by 35 kV.
By the way, substituting of the breakers by 330 kV of Shaha, Gardabani TL of auto transformer number 2 by 125 MVA is continued at Aghstaga s/s by 330 kV in accordance to reconstruction and repair – restoration work.
In additional, fire safety process is in the center of the attention as at other enterprises. So that, s/s by 110 – 500 kV and TL are systematically controlled, the territory was cleaned of dry grass, oil level was also controlled at all oil capacious equipments.
It should be noted at the end that, large scaled reconstruction work was operated at the networks by 10, 6 and 0,4 kV belonging to Ganja, Samukh, Dashkesen, Shamkir, Tovuz, Aghstafa, gazakh and Gadabay EN during last three months of the current year and these type of measures are continued presently.