İstehlakçılara göstərilən  xidmətin keyfiyyətinin daha da yüksəldilməsi, texnoloji itkilərin müəyyən olunmuş həddə saxlanılması, kommersiya itkilərinin qarşısının alınması məqsədilə Sumqayıt Yüksək Gərginlikli Elektrik Şəbəkəsinin (YGEŞ) balans mənsubiyyətinə aid olan yarımstansiyalarda cari ilin son üç ayı ərzində də bir sıra mühüm işlər yerinə yetirilmişdir.
Sözügedən müəssisədən “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə, bu məqsədlə 330 kV-lik “Yaşma” yarımstansiyasında 3 saylı bölmə əsaslı təmir edilmişdir. Eyni zamanda 330 kV-lik 4 ədəd və 220 kV-lik bir ədəd eleqaz açarları da təmir edilmişdir. Bütün bunlarla yanaşı sözügedən dövrdə 330 kV-lik Şirvan və Xaçmaz, 220 kV-lik Yaşma, 110 kV-lik I və V Yaşma, II Siyəzən, V Sumqayıt HX-lərinin avadanlıqlarında da müxtəlif təyinatlı təmir işləri həyata keçirilmişdir.
Qeyd edək ki, 220 kilovoltluq “Sənaye Qovşağı” yarımstansiyasında isə 2 saylı 200 MVA avtotransformator əsaslı və avadanlıqları cari təmir edilmiş, 2 saylı xüsusi sərfiyyat transformatorunun 10 kV-lik yağ açarı isə vakkum açarla əvəzlənmişdir. Bütün bunlardan əlavə bu yarımstansiyada digər avadanlıqlarda da müxtəlif təyinatlı təmir işləri həyata keçirilmişdir.
Yeri gəlmişkən, analoji təmir işləri 110 kV-lik Sumqayıt-3 yarımstansiyasında da həyata keçirilmişdir.
Mənbəyə istinadən onu da qeyd edək ki, 110 kV-lik Kimyaçılar yarımstansiyasının gücü artırılmışdır. Belə ki, burada 2 saylı 40 MVA-lıq transformator 80 MVA-lıqla, akkumlyator bateriyaları isə yenisi ilə əvəz edilmişdir. Paralel olaraq müəssisənin balans mənsubiyyətinə aid olan 110 kV-lik Sumqayıt-2 yarımstansiyasında 2 saylı 80 MVA, 135 saylı yarımstansiyada isə 1 saylı 40 MVA-lıq transformator və onun avadanlıqları da təmir edilmişdir. Eyni zamanda bu yarımstansiyaların  digər avadanlıqlarında da müxtəlif təyinatlı təmir işləri həyata keçirilmişdir.
Mənbədən əldə etdiyimiz digər bir məlumatda o da qeyd edilir ki, dayanıqlığın daha da artırılması məqsədilə YGEŞ-in xidməti ərazisində yüksək gərginlikli elektrik verilişi xətləri üzrə də müvafiq bərpa işləri icra edilmişdir.  Belə ki, 500 kV-lik 2-ci “Abşeron” HX-nin bir neçə dayağında vant troslar dartılmış, ildırımötürücü troclar təmir edilmiş, torpaqlama konturunun müqaviməti yoxlanılmışdır. Eyni zamanda analoji işlər 330 kV-lik 1-ci “Abşeron” HX-də də həyata keçirilmişdir.
Onu da qeyd etmək yerinə düşərdi ki, müvafiq təmir-bərpa işləri  220 kV-lik VII Abşeron HX-də, 110 kV-lik  Sumqayıt HX-lərində, I, III Sənaye Qovşağı HX-lərində də  aparılmışdır. Bu tədbirlər sırasına sınıq izolyatorların dəyişdirilməsi, zədəli naqillərin təmir edilməsi, sıradan çıxmış armaturların yeniləri ilə əvəz edilməsi və boşalmış sıxacların bərkidilməsi və s. daxildir.
Mənbədən onu da bildirdilər ki, yanğın təhlükəsizliyi ilə əlaqədar olaraq ərazidən quru otlar təmizlənmiş, yarımstansiyaların bütün yağ tutumlu elektrik avadanlıqlarında yağın səviyyəsi yoxlanılmış və normal səviyyəyə gətirilmişdir. Eyni zamanda avtomatik yanğınsöndürmə qurğusu təftiş olunaraq saz vəziyyətə gətirilmişdir.
Sonda onu da qeyd etmək yerinə düşərdi ki, payız-qış mövsümünə hazırlıqla əlaqədar yerinə yetirilməsi cari ilin II rübündə nəzərdə tutulmuş bütün işlər əsasən yerinə yetirilmişdir.

Some important measures were implemented at s/s of “Sumgait High Voltaged Electric Network” (HVEN) in order to increase quality of electric power transmitted to the consumers, saving of technological losses in definite limit, prevent of commercial looses during three months of the current year.
According to the information given by mentioned enterprise to the Press – release of “Azerenergy” JSC, section number 3 was capital repaired at “Yashma” s/s by 330 kV. At the same time, one insulating gas breaker by 220 kV and 4 ones by 330 kV were repaired. Beside all of them, different setting repair work were operated at “Shirvan” and “Khachmaz” TL by 330 kV, “Yashma” by 220 kV, the I and V Yashma by 110 kV, the II Siyazan, the V Sumgait.
Lets` noted that, auto transformer number 2 by 200 MVA at “Senaye Govshaghi” s/s by 220 kV was capital repaired and the equipments were maintenance repaired, oil circuit breaker by 10 kV of use transformer number 2 was substituted with vacuum type. In additional, different setting repair work were operated at the equipments of s/s.
By the way, analogical measures were operated at Sumgait – 3 s/s by 110 kV.
Lets` noted under the information given by the source, the power of Kimyachilar s/s by 110 kV was increased. So that, the transformer number 2 by 40 MVA was substituted with the one by 80 MVA, accumulator battery was also substituted with new one.
Transformer  number 2 by 80 MVA at Sumgait – 2 s/s by 110 kV, transformer number 2 by 40 MVA and their equipments were repaired. Different setting repair work were operated at the equipments of these s/s.
Under the information given by the source, relevant measures were operated under high voltaged TL in order to increase stability. So that, cables were tighten at some stands of the II Absheron TL by 500 kV, lightning-conductor cables were repaired. At the same time, analogical measures were operated at the I Absheron TL by 330 kV.
It should be noted at the end that, relevant repair work were operated at the VII Absheron TL by 220 kV, Sumgait TL by 110 kV, the I, III “Senaye Govshaghi” TL. Changing of broken insulators, repair work of damaged cables, substituting of out of service reinforcements with new ones are belonging to these type of measures.
By the way, execution realized measures makes opportunity for highly supplying of stability at energy transmitters.
As the source informed, fire safety matter is in the center of the attention as at other objects and the territory was cleaned of dry grass, oil level was controlled at all oil capacious equipments.
Lets` noted at the end that, intended measures are mainly carried out during the II quarter of the current year in accordance to autumn – winter season.